Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: Policie zahájí náborovou kampaň za 22 milionů korun

[28.01.2008]

Policie

ČTK: Policie zahájí náborovou kampaň za 22 milionů korun

Personální situace v Policii ČR

Od 1. února spustí policie novou náborovou kampaň za 22 milionů korun. V současné době totiž chybí české policii asi 5000 lidí, což je asi deset procent z celkového počtu. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil ministr vnitra Ivana Langer (ODS).

Kampaň se objeví v televizi, tisku, na plakátech i na internetu. Policie také zřídí bezplatnou náborovou telefonní linku, kde žadatelé o práci v řadách policistů zjistí všechny potřebné informace. "Hledáme muže a ženy, kteří vždy chtěli chránit a pomáhat" je hlavní heslo kampaně, která by měla skončit v červnu.

K ceně kampaně dnes Langer řekl, že v rámci organizace, která má rozpočet 36 miliard korun a postrádá deset procent zaměstnanců, mu náklady nepřijdou nijak výjimečné.

V současné době má policie asi 48.000 tabulkových míst. V poslední době ale řady policistů opustily tisíce příslušníků. Jedním z hlavních důvodů je nový služební zákon platný od začátku roku. Díky němu bylo výhodné odejít především pro starší policisty, kteří získali vyšší finanční výsluhu.

Policejní prezident Oldřich Martinů uvedl, že k 1. lednu 2007 byl podstav u policie asi 2000 lidí. Loni od policie odešlo přibližně 5500 policistů, více než polovina ve věku nad 50 let a asi 35 procent tvořili policisté, kteří ve službě strávili více než 30 let. Nejméně pak odešlo policistů, kterým bylo méně než 20 let, bylo jich jen osm procent. Nejvíce lidí postrádá policie u pořádkových, železničních a dopravních útvarů.

Naopak během loňského roku nastoupilo k policii 2400 nových příslušníků. V roce 2006 to bylo o necelých 150 méně.

Jakub Horák z firmy TBWA, která kampaň pořádá, dnes uvedl, že kampaň se nesnaží lákat zájemce na dobrodružství a adrenalinové zážitky, ale spíše na přirozenou lidskou snahu pomáhat druhým. "Podle průzkumů je mezi lidmi ve věku od 18 do 30 let půl milionu těch, kteří mají jedno z životních hesel pomáhat druhým," řekl.

Podle Martinů jsou největším "sítem" při přijímání nových lidí povinné psychotesty, kterými uchazeči procházejí. Podmínky nesplní každý druhý zájemce. Zdravotní prohlídka pak vyřadí 30 až 40 procent a fyzické testy dalších deset až 20 procent zájemců. Policejní prezidium nedávno zavedlo praxi, kdy žadatelé, kteří neprojdou testy fyzické zdatnosti, dostanou čas na dodatečnou přípravu.

Policie také zřídila speciální internetovou adresu www.nabor.policie.cz, kde případní zájemci vyplní dotazník a uvedou u jakého útvaru a kde by v ideálním případě rádi sloužili. Informace pak budou automaticky zaslány přímo personalistovi na uvedený útvar, který je bude sám kontaktovat.

Už na konci roku 2006 rozjela policie kampaň Hledám parťáka, která sice do řad policie přivedla vlnu zájemců, jejich počet ale nebyl dostatečný, aby zaplnil úbytek po zavedení nového služebního zákona.

Langer si od nové kampaně slibuje, že do několika let by měla mít policie plné stavy.

ČTK, 28. ledna 2008