Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Právo: Langer představil plány na boj s mafiemi

[24.01.2008]

Kriminalita

Právo: Langer představil plány na boj s mafiemi

Boj proti organizovanému zločinu

V boji s organizovaným zločinem se chce v příštích letech vláda zaměřit na lepší práci specializovaných policejních útvarů, ochranu lidí, kteří s touto formou kriminality bojují, a na efektivnější zabavování výnosů z trestné činnosti.

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) to oznámil na včerejší tiskové konferenci. Nutná jsou podle něj také opatření proti úniku informací a zlepšení spolupráce mezi policií a zpravodajskými službami tak, aby sdílely informace. Resort chce také zlepšit ochranu policistů, státních zástupců i soudců, kteří se na vyšetřování organizovaného zločinu podílejí, protože současný systém dovoluje lidem z kriminálního prostředí zjistit si o nich až příliš mnoho informací.

„Například pro podepisování protokolů z výslechů policisty zařazenými na úseku boje proti organizovanému zločinu bude využit systém kódových označení přidělených těmto vyšetřovatelům,“ řekl k tomu Právu Karel Bačkovský z ministerského odboru bezpečnostní politiky. Který z policistů se pod kódem skrývá, by podle něj bylo tajné a věděl by to pouze ředitel útvaru. Větší ochranu by si podle materiálu, který má Právo k dispozici, zasloužili i svědci a policejní agenti.

Langer by v rámci boje s organizovaným zločinem také upravil současné zákony, aby majetek zločinců šlo zabavit ve větším množství případů než doposud.
Langerem navrhované změny včera vláda schválila, prosadit je chce do konce roku prostřednictvím 14 opatření na úrovni ministerstva vnitra a legislativy.

Dokument nazývaný jako Koncepce boje proti organizovanému zločinu také konstatuje, že mafie se stále více snaží etablovat na poli legální ekonomiky a využívá přitom zejména služeb nejrůznějších externích poradců a lobbistů.

Podle ministerských analytiků také hrozí průnik organizovaného zločinu do médií, pokud se proti tomu včas nezačne účinně bojovat. „V současné době už existují poznatky o propojení některých ruskojazyčných a vietnamských tiskovin s organizovaným zločinem,“ uvedl Bačkovský.

Právo, 24. ledna 2008