Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Články / blog.aktualne.cz: Ivan Langer: Vejce dráčka nevydalo

[24.01.2008]

Odposlechy

blog.aktualne.cz: Ivan Langer: Vejce dráčka nevydalo

Snižování počtu odposlechů a jejich větší kontrola

Dračí vejce minulých vlád, mám na mysli stále se zvyšující počty odposlechů, bylo zničeno. Vejce, na kterém seděli pánové Bublan a Paroubek, svého dráčka nevydalo.

V pondělí jsem se sešel s prezidentem Václavem Klausem, abych mu předal informace o změnách v oblasti policejních odposlechů, ke kterým došlo v loňském roce. Zatím šlo jen o prostou statistiku, komplexní vyhodnocení a analýza užívání odposlechů bude poprvé podle zcela nové metodiky zpracována a zveřejněna v první polovině letošního roku. Už teď je ale vidět, že se za rok se mnohé změnilo.

Nyní probíhá důsledná a systematická kontrola odposlechů. Všichni, kdo se zabývají odposlechy vědí, že jejich práce je kontrolována vyhodnocována. Počet osob, které zpracovávají odposlechy se omezil. I díky tomu se celkový počet odposlechů v loňském roce snížil – a to o 30% oproti roku 2006. Racionální a bezpečné zacházení s odposlechy, které jsou zásahem do lidského soukromí, bylo a je jednou z mých priorit. Často jsme v minulosti naráželi na argumenty, že odposlechy musí stoupat podle toho, jak stoupá počet telefonů. Není to pravda. Důležitý je systém, odpovědnost a kontrola. Už by se nám tedy nemělo stát, že budeme bezdůvodně odposloucháváni, nemělo by se stát, že my nebo naše děti budeme omezeni ve svých právech, nemělo by se stát, že budeme poškozeni nebo že bude porušeno naše právo na soukromí. Prostě jsme změnili přístup k odposlechům.

Cílem této vlády totiž není omezovat vaši svobodu ani poslouchat, co si povídáte se svým kamarádem, kamarádkou, přítelem, přítelkyní, manželem, manželkou, maminkou, tatínkem… Budeme-li se chovat zodpovědně, nemusíme se zbytečných zásahů do soukromí bát a jejich počet může dále klesat.

Ivan Langer, blog.aktualne.cz, 24. ledna 2008