Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Články / Hospodářské noviny: Langer: Odposlechů bylo o 30 procent méně

[22.01.2008]

Odposlechy

Hospodářské noviny: Langer: Odposlechů bylo o 30 procent méně

Odposlechy

Počet telefonních odposlechů v Česku loni proti roku 2006 klesl o 30 procent. Prezidenta Václava Klause o tom včera informoval ministr vnitra Ivan Langer (ODS). V roce 2006 nasadila policie 7846 odposlechů, loni to bylo 5548, upřesnilo ministerstvo vnitra.

"Takovou analýzu odposlechů bude policie zpracovávat každoročně, aby mohly být sledovány trendy a vyvozovány patřičné závěry," uvedla mluvčí ministerstva Jana Malíková.

Ke změně podle Langra přispěl i Klaus tím, že varoval před nadužíváním odposlechů. "Prezident udělal z toho problému téma. My jsme na to navázali tím, že byly zavedeny důsledné kontroly, změnila se metodika a zejména pravidelné zpracovávání počtu odposlechů a měření jejich efektivity," řekl Langer, který ještě jako opoziční politik dlouhodobě kritizoval nadměrné používání odposlechů.

Do roku 2005 počet odposlechů jenom stoupal. V roce 2004 bylo například nasazeno téměř 10 tisíc odposlechů. V roce 2005 počet odposlechů poprvé klesl na zhruba 7300.

Hospodářské noviny, 22. ledna 2008

 

Langer: Počet odposlechů loni klesl o třetinu

Počet telefonních odposlechů v Česku loni proti roku 2006 klesl o 30 procent. Prezidenta Václava Klause o tom informoval ministr vnitra Ivan Langer (ODS). V roce 2006 nasadila policie 7846 odposlechů, loni to bylo 5548, upřesnilo ministerstvo vnitra.

Materiál hodnotící nasazení odposlechů obsahuje také analýzu ochrany osobních údajů a kontrolních mechanismů, která podle mluvčí ministerstva Jany Malíkové odhalila řadu nedostatků. Některé se prý týkají možností zneužívání odposlechů i jejich přepisů. K jejich řešení vznikla na ministerstvu pracovní skupina.

Policie prý již upravila své interní předpisy v oblasti ochrany osobních údajů tak, aby více chránily osobní údaje před možným únikem. Agenda související s odposlechy je tak nyní více vedena v elektronické podobě a snížil se také počet lidí, které se s nimi seznamují.

"Bylo rozhodnuto, že takovou analýzu odposlechů bude policie zpracovávat každoročně, aby mohly být sledovány trendy a vyvozovány patřičné závěry," uvedla Malíková.

iHned.cz, 21. ledna 2008