Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Články / blog.aktualne.cz: Schengen - vítězství vize, vůle a práce

[22.12.2007]

Evropská unie

blog.aktualne.cz: Schengen - vítězství vize, vůle a práce

Vstup ČR do schengenského prostoru

Poslední razítko do pasu. Symbolické přeřezání závory. Slavnostní projevy. Přímé vstupy do hlavních televizních zpráv. Blesky všudypřítomných fotoaparátů. Nadšení lidé. Radost. Potřásání rukou. Objímání. Slavnostní přípitky i obyčejné přiťuknutí si skleničkou slivovice.

To vše je za námi. Po letech příprav a odkládání, po patnácti měsících tvrdé práce končí kontroly na hranicích. Česká republika vstoupila do schengenského prostoru.

Dával jsem poslední razítka. Řezal závoru. Řečnil. Hovořil do televizních kamer. A přijímal gratulace. Historie si snadno zapamatuje těch několik vět a fotografií.

Jako všechny velké věci, i tato by nikdy nemohla být, kdyby nebylo armády bezejmenných. Kdyby nebylo těch, co se dokázali po nekonečné hodiny, dny a měsíce nadchnout pro tento cíl a tvrdě pracovat na jeho dosažení. Nikdy bychom nemohli dosáhnout svobody cestovaní bez kontrol, kdyby si tuto vizi nevzaly za vlastní desítky a stovky lidí v mnoha zemích Evropy. Mnoho z nich jsem měl možnost u nás doma, ale i na Slovensku, v Portugalsku, Polsku, Slovinsku či Maďarsku osobně poznat. Drtivá většina z nich se ale navzájem nezná, nikdy se nepotkala a ani se nepotká. Nikdy nebude stát na podiu, řezat závory a symbolicky dávat poslední razítka do pasu. Přesto vytvořili úžasný tým. Tým, který bojoval, aby dokázal něco, o čem mnozí pochybovali. A bylo dost pochybovačů a nepřejícníků!

Před patnácti měsíci bylo málo těch, co věřilo, že něco takového je možné. Před patnácti měsíci bylo volné překročení hranic v nedohlednu kvůli neustálým odkladům spuštění nového Schengenského informačního systému.

Byla to právě armáda bezejmenných hrdinů ve všech koutech Evropy, která dokázala tento stav zvrátit.. Která dokázala vizi přetavit v konkrétní výsledek. A zaslouží si za to poděkování.

To, že dnes už jezdíme přes hranice bez razítek a bez kontrol je velké vítězství. Vítězství vize, vůle a práce. Vítězství lidí, kteří byli schopni, napříč Evropou, táhnout za jeden provaz.
 
Ivan Langer, blog.aktualne.cz, 22. prosince 2007