Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Frekvence 1: Rozhovor s ministrem vnitra Ivanem Langerem

[09.01.2008]

Ministerstvo vnitra

Frekvence 1: Rozhovor s ministrem vnitra Ivanem Langerem

Rozhovor na téma práce policie, situace na silnicích, projekt Czech POINT

Moderátor

Dobrý večer, kauza zavražděného pětiletého Honzíka vrhá špatné světlo na práci naší policie. Honzíka svěřil soud do péče jeho otci, jeho matka chlapce ale odmítala předat. Pátrala po něm policie, nakonec našla chlapce u jeho matky v autě. Mrtvého. Nejen o tom v dnešním Press Klubu. Hostem je ministr vnitra Ivan Langer. Dobrý den.

Host (Ivan Langer):

Dobrý den přeji.

Moderátor

Policie tvrdí, že neudělala žádné chyby při pátrání po pětiletém Honzíkovi. Jak vy hodnotíte tyto policejní závěry?

Host (Ivan Langer):

Tak já mám zatím jenom kusé informace, nicméně i z nich vyplývá, že věcné pochybení se nestalo, ale jsem rád, že si policisté uvědomili, že v takovýchto případech je potřeba k poškozeným osobám úplně jinak, lépe komunikovat, intenzivněji komunikovat, projevovat větší míru empatie, neboť jde o děti a každý, kdo je rodič, tak ví, jak citlivý případ to je.

Moderátor

A není to divné, že nikdo nepochybil?

Host (Ivan Langer):

Já si nemyslím, že se dá říct, že všechno bylo úplně v pořádku, je potřeba si uvědomit, že v této věci hraje svoji roli orgán péče o dítě, soud a v poslední řadě také policie. Myslím, že je ještě velmi předčasné dělat konečný soud, že nic se nestalo, jsem rád, že v případě té kontroly u policie byla přítomna sebereflexe, že z toho vznikl také závěr a poučení do budoucna, že se budou metodicky věnovat takovýmto případům, že budou prověřeny další případy, které by mohly znamenat nějakou kopii toho případu nešťastného Honzíka.

Moderátor

To znamená - v tuto chvíli jsou ty závěry takové, ale že přece jenom nikdo nepochybil, já se ptám, jestli to není přece jenom trochu zvláštní, že nikdo nepochybil víte?

Host (Ivan Langer):

Jak říkám, v tuto chvíli mám jen kusé informace, ta prověrka neznamenala žádné věcné pochybení. Co ale dodávají jedním dechem je, že ta policistka, která měla na starosti tento případ, měla projevit větší míru komunikace s otcem, větší iniciativu nad ty standardní, nad ty klasické

Moderátor

Takže větší lidskost třeba řekněme?

Host (Ivan Langer):

Ano, přesně tak, já se nebojím toho slova, prostě větší míru empatie a pocítit, že to není případ jako každý jiný a měla se mu věnovat zjevně víc nad standard svých služebních povinností.

Moderátor

Takže dá se říct, že tato policistka řekněme pochybila? Protože když mluvíme o tom, že se měla chovat lidštěji, to by přece mělo být logické, že se policista chová lidsky.

Host (Ivan Langer):

Mělo by to být součástí práce, respektive služby policistů, a mimo jiné se o to snažíme v rámci takzvané communiti policing, aby se odlišila ta standardní práce a služba. Prostě jsem tady proto, abych vám pomáhal, abych vám sloužil. Právě proto jsem rád, že pan krajský ředitel Heřman z toho vyvodil ty obecné metodické závěry, že policisté budou v této věci více školeni a že se změní metodika přístupu policie v takovýchto případech.

Moderátor

Ale nikdo nebude potrestán za tento případ.

Host (Ivan Langer):

V tuto chvíli znovu můžu jen zopakovat, že mám jen ty základní informace, nechám si je předložit, v tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že by se někdo provinil tak, že by se věcí měla zabývat inspekce ministra vnitra, ale pro mě osobně tento případ, i kdyby skončil konstatováním "nikdo věcně nepochybil", nekončí v tom smyslu, jak jsem ho tady zmiňoval. Je třeba si uvědomit, že služba u policie je služba občanům a že není případ jako případ.

Moderátor

Co vy ještě, pane ministře, budete tedy prověřovat? Vy si necháte předložit kompletní materiály?

Host (Ivan Langer):

Nechám si předložit tu kontrolní zprávu, tak, abych mohl sám si udělat názor na to, zda skutečně tam věcné pochybení není. Myslím si ale, že pro nás pro všechny je to velká, byť tragická výzva pro to, abychom jako stát, státní instituce, změnili přístup těch jednotlivých institucí v celé té řadě, to znamená péče o dítě, soud a samozřejmě v poslední řadě také policie.

Moderátor

A kdy si myslíte, že budete mít definitivně v tomto případu jasno?

Host (Ivan Langer):

Já věřím, že si budu schopen udělat názor nejpozději do konce měsíce ledna, abych mohl říci ano, beru to, že věcné pochybení tam není, ano, akceptuji ten dodatek, že není případ jako případ a policie měla lépe komunikovat a projevit větší nasazení v takovýchto případech, a souhlasím s tím, jaké poučení z tohoto případu plyne do budoucnosti.

Moderátor

Pane ministře, je ale podle vás objektivní, když práci táborských policistů posuzují jejich kolegové z jihočeské policie?

Host (Ivan Langer):

Na první pohled to může vést k pochybnostem o kvalitě takovéto prověrky, právě proto mimo jiné se s tím případem chci seznámit. V okamžiku, kdy bych já měl stín pochybností, že je potřeba, aby tento případ a postup táborských policistů posoudil někdo například z policejního prezidia, tak, abychom minimalizovali riziko té falešné solidarity, tak to určitě udělám.

Moderátor

Víte, protože otec toho zavražděného Honzíka říká, že to je takzvaně "ruka ruku myje" a policisté se navzájem kryjí.

Host (Ivan Langer):

Případy falešné solidarity nemůžete vyloučit nikdy, ale ten případ je pod takovým drobnohledem, pan nový krajský, nebo pan krajský ředitel Heřman je nový ředitel a jak já ho znám osobně, tak si nedokážu představit, že by on byl symbolem toho zametání nějakého problému pod stůl nebo pod koberec.

Moderátor

Ale není to třeba rovnou důvod pro to, aby se zabránilo těmto pochybnostem? Aby to rovnou prošetřila třeba vaše inspekce a nebo právě někdo z policejního prezidia?

Host (Ivan Langer):

V případě, kdy by se jednalo o podezření ze spáchání trestného činu, tak by se tou věcí zabývala ihned inspekce. Tam takovéto podezření nebylo, osobně se domnívám, že by bylo určitě vhodnější, aby takovýto případ prověřoval někdo jiný než z té dané krajské správy, nicméně platí, co jsem řekl. Chci se seznámit s tou kontrolní zprávou a v okamžiku, kdy budu mít stín pochybností, že není úplně objektivní, doporučím policejnímu prezidentovi, aby se tím zabýval odbor vnitřní kontesy policejního prezidia.

Moderátor

Říkáte, že osobně také nejste přesvědčen, že je dobře, že to posuzuje krajská policejní zpráva. Proč tedy vy osobně s tím něco neuděláte? Jste přece ministr.

Host (Ivan Langer):

Já jsem teď je to špatný případ na to, abychom si dělali legraci, nebo něco zlehčovali. Já teď můžu říct: jsem jenom ministr vnitra, nejsem ministr policie a v tomto smyslu se musím spolehnout na standardní mechanizmy fungování policie včetně její kontroly a pouze v okamžiku, kdy nabydu pocit, že není vše zcela v pořádku, potom prostřednictvím policejního prezidenta do věci mohu vstoupit. Nicméně s omezenými pravomocemi.

Moderátor

A poslední otázka k tomuto tématu: znamená to tedy, že v Táboře, v táborské policii si úplně ještě nemohou oddechnout? Že vyhráno ještě nemají?

Host (Ivan Langer):

Určitě ten případ dnešní tiskovou konferenci, včerejší tiskovou konferencí a prezentací toho kontrolního závěru nekončí.

Moderátor

Je tedy možné, že by potom došlo i k nějakým personálním změnám?

Host (Ivan Langer):

Nechci extendovat ten případ až tak daleko, co mohu prohlásit tak to, co jsem prohlásil - chci se seznámit s kontrolními závěry, bude-li stín pochybností, nechám dále prověřit.

Moderátor

Ministr vnitra Ivan Langer na Frekvenci 1.

Pane ministře, na silnicích vloni zahynulo 1111 osob. Děsí vás to číslo?

Host (Ivan Langer):

Určitě ano. Je potřeba si položit základní otázku, čím je to zapříčiněno, a myslím si, že ty příčiny jsou jasné a v okamžiku

Moderátor

Tak nám je řekněte.

Host (Ivan Langer):

Tak za prvé je to dáno faktem, že za loňský rok přibylo, pokud se nepletu, na našich silnicích 250 000 aut. Vedle toho máme pořád silniční síť v takové kvalitě, jakou ji máme, podle mne současný zákon o provozu na pozemních komunikacích, v uvozovkách ten "bodový systém" podle mne nefunguje tak, jakby měl a jsme teprve v první etapě nástupu nového ředitele dopravní policie a přesto, že jsme přesvědčen, že dopravní policie významným způsobem zlepšila z poslední půlrok svoji práci, stále je co zlepšovat. Tady takový čtyřlístek bych řekl: silnice, bodový systém, zapomněl jsme na prevenci. Podle mého názoru zatím výrazně absentuje prevence bezpečné jízdy na našich silnicích, to je třetí lístek a čtvrtý lístek je práce dopravní policie.

Moderátor

Zatím jste spokojen s prací pana Červíčka, šéfa dopravní policie?

Host (Ivan Langer):

Zatím ano a myslím si, že ta čísla, která jsou k dispozici za druhé pololetí minulého roku znamenají jasný důkaz o zvýšené aktivitě dopravní policie v regionech díky nástupu nového ředitele.

Moderátor

Je pravda, že policie chce hlídat řidiče i pomocí vrtulníku? Pomůže to podle vás?

Host (Ivan Langer):

To bude jenom takový drobný komplement, Myslím si, že jsou situace, zejména na té nejhorší D1, kdy je možné použít i vrtulník.

Host (Ivan Langer):

A máte představu, kdy by se ty vrtulníky mohly začít používat?

Host (Ivan Langer):

Já nepočítám s nějakým masivním použitím, myslím si, že je to přesně na dohodě jednotlivých funkcionářů policie tak, aby si vydefinovali, kdy a kde jsou ty případy, kdy stojí za to použít vrtulník.

Moderátor

Jako další příčinu jste zmínil bodový systém. Podle vás nefunguje proč nebo se ho přestali řidiči bát?

Host (Ivan Langer):

Myslím, že nefunguje ten základní princip, na kterém byl postaven, a to je aby působil preventivně. Vy máte velmi obtížný přístup k tomu, abyste zjistila, jak jste na tom s body a podle toho také korigovala své chování na silnici. Mimo jiné právě proto chceme velmi intenzivně jednat a věřím, že se dohodneme s ministerstvem dopravy, aby ta síť Czech Pointu, které jsme zřídili po celé České republice kromě výpisu z rejstříku trestů, katastru nemovitostí, živnostenského rejstříku, obchodního rejstříku také dávala možnost podávání výpisů z bodového rejstříku, aby zafungoval bodový systém jako prevence.

Moderátor

Vy jste zmínil celou síť Czech Pointu, já tady mám na to jeden dotaz od paní Marie. Ptá se, jak vůbec ty Czech Pointy fungují a kde všude jsou.

Host (Ivan Langer):

Jednoduchá odpověď by byla: fungují dobře a jsou všude. K dnešnímu dni máme po celé České republice zhruba 1 100 míst na obecních úřadech, na poštách, na kterých na jednom místě můžete získat: výpis výpisu z rejstříku trestů, výpis z katastru nemovitostí, výpis z obchodního rejstříku a živnostenského rejstříku, jinými slovy je to zárodek toho základního cíle, který máme: konec obíhání několika úřadů proto, abyste mohli dostat jeden nebo dva dokumenty.

Moderátor

A proč se to jmenuje Czech Point?

Host (Ivan Langer):

Je to taková slovní hříčka. Je to Český podací ověřovací informační národní terminál, a to, co známe teď, kdy jenom za dnešní den bylo podáno zhruba 3000 výpisů na všech těch Czech Pointech je základ pro další funkce, které Czech Point bude a bude to univerzální místo. Vy nebudete muset chodit na deset úřadů, půjdete si na libovolný úřad na jakémkoliv místě v České republice a vyřídíte si vše, co potřebujete.

Moderátor

Já jsem si myslela, že se to tak jmenuje, protože vás nenapadlo žádné české slovo.

Host (Ivan Langer):

To ne, ono ještě slovíčko Czech, když ho vidíte napsané v angličtině, znamená český, ale když ho vidíte napsané, znamená také kontrolovat. A Czech Pointy v budoucnu mimo jiné budou sloužit i k tomu, že budete moci kontrolovat úředníky, jak vyřizují vaše podání.

Moderátor

Aktuální informace z dneška, policisté zadrželi v Norsku Aničku z kuřimské kauzy, podílela se na tom, pane ministře, i naše policie?

Host (Ivan Langer):

Ano, podílela a já už jsme to říkal při komentování vašich zpráv, že k tomu došlo mimo jiné díky tomu, že česká republika je od 21. prosince součástí schengenského prostoru, že máme k dispozici takzvaný schengenský informační systém, který obsahuje informace o osobách pohřešovaných, o těch, po kterých bylo vyhlášeno pátrání, o ztracených věcech, kradených věcech, a mimo jiné i díky tomu jsme ji našli.

Moderátor

Jakým způsobem, tedy konkrétně, kolik tam bylo policistů přímo v Norsku, jestli máte takové podrobné informace, jak vůbec ji vypátrali?

Host (Ivan Langer):

No, teď nevím,jestli mám prozrazovat know how policie při práci s schengenským informačním systémem, ale byla vydána, do schengenského informačního systému byla vložena informace o tom, po kom se pátrá, naši kolegové, a byli velmi iniciativní a chtěl bych velmi ocenit přístup norské policie, tuto informaci zaznamenali, detekovali tu osobu, zadrželi, dali informaci české policii, ta konstatovala, že se jedná o tuto osobu, požádala o její vydání a dnes bude také dopravena do České republiky.

Moderátor

Jak vůbec probíhá ten převoz Aničky nebo Barbory Škrlové do České republiky?

Host (Ivan Langer):

Prostřednictvím policejní eskorty sedne do letadla, bude odvezena na jedno z českých letišť s mezinárodním provozem, tam bude předána českým policistům a tak jak říkal již jeden z brněnských státních zástupců, bude předána na státní zastupitelství v Brně.

Moderátor

A tedy dnes večer bude už v České republice?

Host (Ivan Langer):

Ano

Moderátor

V kolik hodin nevíte?

Host (Ivan Langer):

Vím, ale prozradit nemůžu.

Moderátor

Proč to nemůžete prozradit?

Host (Ivan Langer):

Já si myslím, že to je součást profesionality, kterou zastávám a v tuto chvíli myslím si, že je důležité, aby policie a orgány činné v trestném řízení bez asistence médií si splnili svůj úkol, který mají.

Moderátor

Ptá se vás pan Rudolf z Náchoda, že jste s velkou parádou oslavili vstup do Schengenu, teď ale k nám může kdejaký zločinec. Jak to hlídáte?

Host (Ivan Langer):

Velmi intenzivně a já jsem řekl, že zrušení hranic, kontrol na hranicích neznamená zrušení policie a já si myslím, že ty posední případy, například migrace Čečenců z Polska do Rakouska, kde máme celou řadu zadržených osob, nám potvrzuje ten závěr, že policie jen , v uvozovkách "jen" změnila styl své práce ze statické kontroly na hranicích na dynamickou kontrolu po celém území České republiky.

Moderátor

No ale například onen pokus čečenských utečenců, kteří se chtěli dostat z Polska do Rakouska přes Českou republiku, ten dopadl jak? Tam jste to vyřešili už?

Host (Ivan Langer):

Tak tady je třeba si položit otázku, kde je založen problém a problém je zcela jednoznačně ve velmi "vstřícném" v uvozovkách azylovém zákonodárství Rakouska, které přímo pobízí tyto osoby, aby migrovaly. Paradoxně mohu ale říci, že počet Čečenců, kteří přišli do Rakouska před zrušením hraničních kontrol byl dvojnásobný po tom, co hranice zmizely, takže ta migrace nesouvisí bezprostředně se zrušením hraničních kontrol.

Tlak, a to se nám potvrzuje, že bylo správné rozhodnutí, je na intenzivní mezinárodní spolupráci a jenom díky této budeme schopni čelit i takovýto rizikům, které jsou spojeny s volným pohybem osob v rámci

Moderátor

A podařilo se těm Čečencům přejít přes naše území?

Host (Ivan Langer):

Některým ano, nicméně máme desítky těch, kteří byli zadrženi a byli vráceni do Polska.

Moderátor

A bylo to jak po vstupu do Schengenu? Kolik jich zhruba byla, kterým se podařilo do Rakouska dostat přes nás.

Host (Ivan Langer):

Já vám teď konkrétní číslo neřeknu, ale dělali jsme si srovnání a za stejné období v Rakousku před vstupem České republiky do Schengenu a nyní, tak před tam byl dvojnásobný počet, takže se nedá říci, že za to může zrušení hraničních kontrol.

A tady platí druhá věc. Příčina na straně azylového zákonodárství Rakouska a tomto smyslu Česká republika pomáhá svým partnerům v Rakousku zabránit pohybu nelegálních migrantů.

Moderátor

Ministr Ivan Langer na Frekvenci 1 ve vysílání Press Klubu. Teď máte, pane ministře, půl minuty na to, abyste si řekl, co chcete bez mého zásahu.

Host (Ivan Langer):

Já jsem velký bojovník proti byrokracii, jakkoliv vím, že stát potřebuje dobré úředníky a jsem strašně rád a velmi bych si přál, aby tuto radost sdílelo co nejvíce lidí, že od 1. ledna po České republice funguje síť 1 100 Czech Pointů a to jsou přesně ta místa, která budou naplněním toho, co si všichni přejeme, aby skončilo to obíhání nás po úřadech, aby skončilo čekání ve frontách, aby skončilo zbytečné papírování a razítkování.

Moderátor

Půl minuta pro Ivana Langera a teď je ministr vnitra váš.

Moderátor

Frekvence 1, Press Klub, přeji dobrý večer.

Volající 1:

Dobrý večer.

Moderátor

Můžete se ptát.

Volající 1:

Já se zeptám pana ministra, já mám taky dvouletou dceru a kdyby se mi tohleto něco stalo, co se stalo tomu otci, tak asi vím, co bych s tím pánem udělal, nebo s tou paní. A jedná se ještě o ty policisty, na na silnici, jak říkáte, že se zlepšila ta policejní situace, tam z tý dopravní situace bylo by třeba víc policistů a s větší razancí přistupovat k těm přestupkům.

Děkuju, přeju hezký den.

Moderátor

Taky díky, více policistů.

Host (Ivan Langer):

Tak já tomu nejdřív k tomu mrtvému chlapci. Já jsem byl ve spojení s jeho tatínkem a moje reakce byla jasná. A jako otec dvou dětí naprosto chápu pocity tatínka a také jsem řekl, že udělám maximum pro to, aby se prověřilo, jestli někdo pochybil a pokud pochybil, tak aby za to nesl svoji odpovědnost. A na tom si také trvám.

Pokud jde o ty policisty, skutečně jsme posílili zhruba o 250 policistů a skutečně se zvýšila četnost kontrol a pohyb dopravní policie na našich silnicích. A věřím, že tento trend bude mít pozitivní vývoj a že se situace na našich silnicích mimo jiné i díky práci dopravní policie zlepší.

Moderátor

Frekvence 1, Press Klub, přejeme vám dobrý večer.

Volající 2:

Dobrý večer, já jsem se chtěla pana ministra zeptat na podnikání Vietnamců, jak to, že když prodávají teda falešný zboží, že je nikdo nezatkne nebo že se vždycky rozutečou. Já myslím, že kdyby tam byl někdo z Čech normální, tak že ho zavřete, až bude černej. Děkuju za odpověď.

Moderátor

Rozumíme vaší otázce, nashledanou.

Host (Ivan Langer):

Mě je jedno, jestli je někdo černý, bílý nebo žlutý, důležité je, jestli dodržuje zákony či nedodržuje, vím velmi dobře, že celníci a Česká obchodní inspekce velmi zpřísnila tlak na ty prodejce padělaného zboží. V tuto chvíli je primárně odpovědnost na straně těchto institucí. Policie v tomto může jenom pomáhat, ale cíl je jasný: vytlačit ty, kteří porušují zákon z naší republiky a já jsem pro to, aby ti, kteří nemají české občanství, mají zde povolený trvalý pobyt, tak aby na základě takovéhoto jednání byli postiženi, byli odsouzeni a byli vyhoštěni.

Moderátor

Press Klub, Frekvence 1, dobrý večer.

Volající 3:

Dobrý večer.

Moderátor

Můžete se ptát.

Volající 3:

Mám jeden dotaz. Počet usmrcených na našich silnicích mě šokuje. A jako dopravní psycholog vím jednu jedinou věc. Že chceme-li něco změnit, musíme prosím vás začít v autoškolách. Všimněte si, jaké věci se tam učí a ukažte mi jednu zkušební jízdu, kdy ten absolvent, dostane řidičský průkaz a ukažte mi jednoho jediného komisaře, který by chtěl, aby třeba ten žák zacouval do řady stojících zaparkovaných vozidel. To je jedna věc.

Osnovy se zabývají nesmysly, ale aby třeba někdo v autoškole řekl žákům, že třeba na mostech bude námraza i kdyby nikde jinde nebyla prostě proto, že ten most promrzá, a tak dále a tak dále

Moderátor

My rozumíme vašemu dotazu a pokusíme se ho zodpovědět. Na shledanou.

Host (Ivan Langer):

Souhlasím s tím, ale tady bych zdůraznil ještě významnou roli prevence a omlouvám se, použiji svoji zkušenost jako otce tříletého syna: jedna věc je trestat, druhá věc je vychovávat a myslím si, že situaci na našich silnicích může zlepšit výrazný preventivní tlak a já bych se nebál téměř šokující drastické reklamní kampaně, co se může stát řidiči, který nedodržuje dopravní předpisy.

Moderátor

Dobrý večer, můžete se ptát. Prvně si ztlumte trochu rádio a potom vás krásně uslyšíme. Dobrý večer. Tak, vypadá to, že tentokrát se neuslyšíme a píšete nám také SMSky na 90 012 10 Ptal se Roman z Hradce Králové: pane ministře, prý jste si nechal opravit za miliony kancelář?

Host (Ivan Langer):

Já jsem nechal opravit celé patro ministerstva vnitra z důvodů havarijního stavu a to díky tomu, že jsem odmítl provést rekonstrukci heliportu, který na střeše zřídili moji předchůdci.

Moderátor

Ale on se psalo, že vaše kancelář, že jste ji opravil za 17 milionů.

Host (Ivan Langer):

Ne, tak to je nesmysl, první věc bylo, že za mnou přišli mí úředníci, že chtěli rekonstrukci celého patra za třicet milionů kvůli tomu, že praskaly stropy kvůli vrtulníkům, které tam dřív přistávaly, To jsem odmítl. Byla provedena rekonstrukce celého patra, která má plochu zhruba 1 100 metrů. A to stálo zhruba těch 17 milionů.

Moderátor

Frekvence 1, dobrý večer. Haló, můžete se ptát. Posloucháme vás, Frekvence 1, dobrý večer.

Volající 4:

Já vás oba zdravím. Pane ministře, já bych se rád zeptal: před časem policie nakoupila sportovní Mondea, luxusně vybavená, a také nakoupila sportovní Audiny T180, se zabudovanými radary a počítači a kamerami. Hodně jezdím, zatím jsem je ještě nikde neviděl. Nevozí se v tom náhodou pouze policejní šéfové?

Host (Ivan Langer):

Já ten případ znám ještě coby opoziční politik a měl jsem vůči němu celou řadu výhrad. Nevím, já jsem je také neviděl, ale co chci, aby vy jste viděli, tak už v tomto roce výraznou proměnu policejních automobilů, protože chceme-li aby policisté byli hrdí na svoji práci, potom musíme také zlepšit jejich pracovní podmínky včetně tedy vybavení kanceláří a konče tedy policejním autem. Je absurdní, aby v roce 2007 někdo někam jezdil rozhrkanou Felicií, která má najeto 100 000 kilometrů.

Moderátor

To byl ministr vnitra Ivan Langer v Press Klubu na Frekvenci 1. Díky, na shledanou.

Host (Ivan Langer):

Hezký večer všem.

Frekvence 1, pořad Press klub, 9. ledna 2008