Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Lidové noviny: Ivan Langer: Čečence vábí vstřícný zákon

[07.01.2008]

Azyl, migace

Lidové noviny: Ivan Langer: Čečence vábí vstřícný zákon

Migrace Čečenců přes naše území do Rakouska

Považujete akci proti čečenským imigrantům z Polska za první velkou zkoušku nového systému ochrany hranic po vstupu do schengenského prostoru?

Určitě. A to hned v několika rovinách. Potvrzuje se, že musí platit princip "jeden za všechny, všichni za jednoho" v rámci schengenského prostoru. Za druhé: mění se styl práce cizinecké policie ze statické ochrany hranic a její působností se stává celá Česká republika. V tomto konkrétním případě narážíme na azylové zákonodárství v Rakousku, které je zřejmě vstřícné a tuto skupinu lidí motivuje k migraci směrem tam. V rámci solidarity a naší odpovědnosti tímto způsobem spolu se Slovenskem pomáháme Rakousku při záchytu těchto osob a v jejich návratu zpět do Polska.

 

Co myslíte? Projdou?

V otevřeném světě bez hranic můžete jen minimalizovat rizika na rozumnou míru. Jsem přesvědčen o tom, že ve spolupráci naší, slovenské, polské, ale koneckonců i rakouské policie se to podaří.

 

Je možné tuto akci označit i za otázku určité prestiže, jako odpověď na hlavně rakouské a německé obavy ze vstupu Česka do Schengenu?

Je to určitě zkouška ohněm. A myslím, že v ní obstáváme. Ale je třeba si uvědomit i prvotní moment, proč k tomu dochází. Kdyby azylové zákonodárství v Rakousku bylo stejné, jako je třeba u nás nebo na Slovensku, pak by migrační vlna do Rakouska určitě nesměřovala. A v tomto smyslu pomáháme našim rakouským partnerům. Věřím, že jsou si toho vědomi a že to ocení.

 

Kolik lidí je na tuto práci zhruba vyčleněno?

Nemohu teď říci konkrétní čísla, ale nicméně o tom problému víme již několik týdnů. Byli jsme na něj připraveni. V tuto chvíli je plošně zvýšena pohotovost cizinecké policie a v jejím rámci budou probíhat konkrétní kontrolní akce na konkrétních místech.

 

Jsou i jiné signály o nějakých obdobných skupinách nelegálních imigrantů, které by se chtěly přes Česko přesouvat?

Žádné takové informace, které by dosahovaly rozměru, o němž hovoříme v souvislosti s Čečenci v Polsku, v tuto chvíli nemáme.

 

Lidové noviny, 7. ledna 2008