Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČT1: Změny na hraničním přechodu Starý Hrozenkov skutečně začaly

[20.12.2007]

Evroská unie

ČT1: Změny na hraničním přechodu Starý Hrozenkov skutečně začaly

Vstup ČR do schengenského prostoru

Moderátor

Připojení k schengenskému prostoru bez vnitřních hranic a hraničních kontrol má ještě jeden zvláštní význam pro Česko a pro Slovensko v podobě jakého symbolického znovusjednocení po patnácti letech, kdy se oba státy osamostatnily. I proto se na oslavách na česko-slovenském přechodu ve Starém Hrozenkově očekávali i ministři vnitra obou zemí, Ivan Langer a Robert Kaliňák, a tak se Josefa Kvasničky, našeho zpravodaje na místě ptám, jak se ruší hraniční přechod a kontroly v Hrozenkově?

 

Josef Kvasnička, redaktor ČT, Starý Hrozenkov /živě/:

Dobrý večer. Tak, změny hraničním přechodu Starý Hrozenkov skutečně začaly. Ještě před hodinou na tomto místě stáli policisté a jezdila auta, teď už je doprava odkloněná mimo ta tradiční odbavovací místa a vše je nachystáno k oslavě. Za malou chvíli bude zlikvidována hraniční závora, která je tady někde v tom prostoru za mnou, a také ztratí význam ta kdysi tradiční razítka do cestovních pasů, a to je také jeden z důvodů, proč by si ta razítka mohli, možná jako jedni z posledních, vyměnit oba ministři vnitra, český ministr vnitra Ivan Langer a slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Pánové, poprosím vás tedy o tento, alespoň symbolický akt!

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra ČR /živě/:

No, Roberte, dal jsem tam slovenské!

 

Josef Kvasnička, redaktor ČT, Starý Hrozenkov /živě/:

Páni ministři, dovolte jednu otázku, je to skutečně, je to opravdu jakési symbolické znovusjednocení Česko-Slovenska?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra ČR /živě/:

Já jsem přesvědčen, že ano, že jsou si Češi a Slováci teď jako dva suverénní státy, dva hrdé národy blíž, než kdykoliv jindy, protože jsme společně dokázali historické dílo. A myslím si, že toto je fakt opravdu historický okamžik, kdy jsme spolu blíž, než kdykoliv jindy předtím.

 

Josef Kvasnička, redaktor ČT, Starý Hrozenkov /živě/:

Pane ministře, myslíte si, že vy na Slovensku to cítíte také tak?

 

Robert Kaliňák, slovenský ministr vnitra /živě/:

Myslím, že to cítíme úplně stejně. Hlavně já chci poděkovat Ivanovi a jeho týmu, který nám pomohl doběhnout zameškané, a i dnes večer slouží na východní hranici s Ukrajinou, Českem monitorovací vozy, které pomáhají hledat nelegálních migrantů, takže vlastně tu českou pomocnou ruku cítíme i dnes přímo na hranicích s Ukrajinou, takže je to přesně tak, jak říkal Ivan.

 

Josef Kvasnička, redaktor ČT, Starý Hrozenkov /živě/:

Děkujeme oběma ministrům. Tady ve Starém Hrozenkově ty oslavy budou skutečně dlouhé. Už za malou chvíli, jak už jsem říkal, bude zlikvidována závora, vše pak završí slavnostní ohňostroj a lidová veselice. Dobrý večer ze Starého Hrozenkova.

 

Česká televize, pořad Události, 20. prosince 2007