Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Lidové noviny: Ivan Langer: Bát bychom se měli my

[19.12.2007]

Evroská unie

Lidové noviny: Ivan Langer: Bát bychom se měli my

Vstup ČRdo schengenského prostoru

Hodně se mluví o bezpečnosti v příhraničním regionu. Bude mít odchod policie z hranic dopad na veřejnost?

Jsem přesvědčen, že ano. Neříkám, že vstup do schengenského prostoru je jen o jedné ze čtyř "evropských" svobod (volný pohyb pracovníků, služeb, zboží a kapitálu), ale že svoboda nemůže existovat bez odpovědnosti. A v tuto chvíli je to odpovědnost za bezpečnostní situaci. V každém případě my musíme být schopni garantovat stejný stupeň bezpečnosti jako před tím a přiznám se, že informace o nákupu alarmů v Německu a Rakousku a obavách mi připadají jako nesmyslné a absurdní, protože jestli by měl mít někdo důvod k obavě, tak je to Česká republika. My jsme dosud byli chráněni ze všech stran, zatímco Rakušané a Němci ze západu a z jihu byli otevřeni a museli se spolehnout na své kolegy z Itálie, ze Španělska, z Holandska, z Velké Británie. Proto také platí, že policie nemizí, policie jenom mění styl své práce ze statické ochrany hraniční čáry v dynamickou a plošnou. To za prvé. Za druhé chceme, aby policisté, kteří odcházejí od pohraniční policie, přešli do řad pořádkové nebo dopravní policie.

Kolik stál vstup Česka do Schengenu?

Zhruba 500 milionů korun. Dominantní část z toho jsou náklady na zprovoznění schengenského informačního systému a také komunikační infrastruktury policie. Tak, aby každý policista, který na ulici zastaví cizince, jej byl schopen zkontrolovat a zjistit, jestli to není osoba, po které bylo v zemích Schengenu vyhlášeno pátrání.

Policie má půl roku na opuštění stanovišť. Co se s těmi budovami stane?

Některé obce projevily zájem, jim bude majetek převeden, jiné nikoliv a to už je věcí postupu úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Zda tedy v tomto případě majetek nabídne k odprodeji, což si myslím, že je logické. Je to nepotřebný majetek pro stát a není sebemenší důvod, proč by ho měl vlastnit.

Obce nemohou budovy, které získají po policii, pronajímat. Mělo by se to změnit?

Doufám, že ano. Pronájmu by podle mého názoru nemělo nic bránit. Pro stát bude užitečnější, když bude taková nemovitost mít konkrétního vlastníka - třeba obec. A poté už by mělo být na volném rozhodnutí obce, co s tím majetkem udělá.

Lidové noviny, 20. prosince 2007