Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Hospodářské noviny: Ivan Langer: Korupčníky dáme na černou listinu

[19.12.2007]

Korupce

Hospodářské noviny: Ivan Langer: Korupčníky dáme na černou listinu

Rozhovor na téma změn v Policii ČR a boje proti korupci

Jednoduchá otázka: O kolik méně policistů bude začátkem roku?

Asi o pět tisíc.

Bude to nejvíc za poslední roky?

Ano, dlouhodobě chybělo něco kolem dvou tisíc policistů. Udělali jsme pečlivé analýzy a zjistili jsme, že v neobvyklé míře teď odchází starší generace, která byla u policie dvacet a více let. Druhý faktor je přísnější zákon, který u některých funkcí požaduje vyšší míru vzdělání. A je to i reakce některých na chování jejich nadřízených. Znám některé případy, které mě šokovaly.

Můžete je popsat?

Řešíme je s předsedou odborů.

Ptám se proto, že jste ve funkci už více než rok. Nemohl jste těm hromadným odchodům zabránit?

Služební zákon čekal na účinnost celé tři roky. Já nemám ve zvyku svalovat vinu na někoho jiného. Ale ty tři roky byly promarněné. Vědělo se, že bude tlak na zvyšování kvalifikace policistů, přesto až loni na podzim jsme akreditovali dvě vyšší policejní školy. Lidé přede mnou museli vědět, že začnou odcházet nejstarší policisté a že využijí výhodných výsluh, přesto vůbec nebyla důsledná personální práce. Odhaduji, že stabilizace v téhle oblasti nastane během dvou až tří let.

Protože to vypadá, že je policie v rozkladu: tisíce policistů končí, včetně detektivů z elitních útvarů, do toho odchody Kubiceho a šéfky protikorupční policie Strnadové.

Pak doporučuji naši analýzu personální situace v policii, kde jasně popisujeme, jací policisté odcházejí, a důvody, které k tomu vedou. Věřte, že si znovu a znovu kladu otázku, čím jsem já mohl zabránit tomu, aby policisté odcházeli, ale musím s čistým svědomím odpovědět, že důvody v drtivé většině leží v minulosti.

Ředitelka protikorupční policie Strnadová odešla, protože podle vás nezabránila únikům informací od policie. Můžete tedy dnes říct, kdo v té době, kdy vrcholila kauza Jiřího Čunka, něco z téhle jednotky vynesl?

Ne, ne, ne, počkejte. Odpovědnost paní Strnadové byla odpovědností manažera, který měl změnit styl práce, aby se minimalizovalo riziko úniků. A to se bohužel nepodařilo. Za selhání jedince nemůžete činit zodpovědným ředitele, tady se ovšem nepodařilo změnit styl práce. Platí, že v tuto chvíli nemáme člověka, o němž bychom mohli říct, že je zodpovědný za únik informací ze spisu Čunek.

Jste hlavním garantem vládního boje proti korupci. Ale neztrácí trochu dech? Odstoupili jste od plánu vytvořit tým specializovaných žalobců na korupci, nebude zákon odlišující lobbisty od úplatkářů, nejnověji křičí starostové kvůli přísnějšímu zákonu o hospodaření s městským majetkem.

My klademe větší důraz na prevenci a průhlednost. Dřív to bylo víc o represi, která znamenala, že se pod vlajkou boje proti úplatkům stát vloupával do soukromí lidí. My jsme se za patnáct měsíců dostali extrémně daleko, pokud jde o elektronizaci výkonu veřejné správy - to je ta průhlednost. Stejně tak v prevenci - máme projekt telefonní linka 199 ve spolupráci s Transparency International. Předložili jsme do sněmovny zákon zřizující protikorupčního agenta, kterého bude moci policie nasadit. Tah na bránu jsme neztratili.

Starostové se velmi rozčilují, že by museli podle novely zákona průhledněji než dnes prodávat a pronajímat obecní majetek. Prý by to přineslo jen papírování. Ustoupíte?

Zjevně se teď střetávají dvě hodnoty: maximální průhlednost a prevence korupce. A na straně druhé efektivita fungování samospráv. My jsme vnesli víc ten první pohled a teď musíme vybalancovat obě hodnoty.

Takže bude kompromis?

Kompromis přece není sprostý výraz. Zákon zřejmě dozná změn, ale nebude to znamenat rezignaci na úsilí, které jsme nastartovali v případě protikorupční strategie.

A kdy bude policie umět vyšetřovat korupční kauzy? Dnes často nedokáže - i přes vážná podezření - nasbírat důkazy, které uspějí u soudu. Viz případ Biolíh.

Protikorupční agent umožní policii lépe vniknout do korupčního prostředí, zpřísnění trestů může působit i preventivně, přidávám k tomu náš záměr černých listin firem a jejich zaměstnanců, kteří byli odsouzeni za korupci a které si už nesáhnou na veřejné peníze. Pak je to o trpělivém vzdělávání policie a státních zástupců. Abychom s překvapením nezjistili, že patnáct milionů, jako v případě Biolihu, je půjčka a ne úplatek. Současně provedeme změny v útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, aby si dokázal předávat informace s dalšími útvary. Korupce dnes není to, že si předají dva lidé obálku. Dnes zasahuje do organizovaného zločinu nebo i do drogové oblasti. Tahle spolupráce mezi policisty dnes nefunguje.

Kdyby se v Praze uskutečnila olympiáda, znamenalo by to podle posledních propočtů 18 miliard na zajištění bezpečnosti. Co vy na to?

Tahle akce by mě lákala. Druhá věc je realita a něco takové zabezpečit. Co se týká zajištění bezpečnosti, nemám pochyby. Ale nejsem si jist, zda v rozpočtu ministerstva vnitra na to budeme mít.

Takže, kdyby teď vláda měla o olympiádě hlasovat, budete proti kvůli penězům?

Zejména. Neměl jsem šanci se seznámit s analýzami a nemám jistotu, jestli jsme schopni zvládnout, aby byla olympiáda přijímána v celé zemi, a ne tak, že na úkor Prahy se musí jiné části země uskromnit.

Hospodářské noviny, 19. prosince 2007