Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Tiskové zprávy / PS dnes v prvním čtení podpořila zavedení protikorupčního agenta

[27.11.2007]

Korupce

PS dnes v prvním čtení podpořila zavedení protikorupčního agenta

Poslanecká sněmovna podpořila novelu trestního řádu, kterou se zavádí protikorupční agent

Poslanecká sněmovna dnes v prvním čtení podpořila novelu trestního řádu, kterou se zavádí protikorupční agent. Novelu bude nyní dále projednávat ústavněprávní výbor a výbor pro bezpečnost.

Současná vláda se vůbec jako první věnuje řešení problému korupce komplexně. „Institut protikorupčního agenta je totiž součástí strategie vlády v boji proti korupci na léta 2006 a 2011 a chci zdůraznit, že je to pouze součást této strategie, která se podle mne poprvé uceleně a koncepčně správně zabývá problematikou korupce, neboť k tomu, abychom mohli s korupcí účinně bojovat, musíme nejprve popsat projevy korupce, musíme definovat její příčiny a teprve, když známe příčiny, můžeme určit správnou léčbu resp. správnou formu boje,“ řekl dnes na jednání Poslanecké sněmovny ministr vnitra Ivan Langer.

Hlavní principy obsažené ve strategii vlády boje proti korupci jsou tři základní pilíře - prevence, průhlednost a postih. Prevence spočívá zejména v minimalizaci státních regulací, zjednodušení legislativy, omezení objemu prostředků přerozdělovaných státem, významné debyrokratizaci státní správy. „Neboť platí v případě prevence, čím méně o nás všech rozhoduje někdo jiný, v tomto smyslu stát, tím menší prostor pro korupci existuje,“ zdůraznil ministr vnitra.

Druhý pilíř, průhlednost, si klade za cíl zprůhlednit zadávání veřejných zakázek a čerpání veřejných prostředků, elektronizaci agend veřejné správy a větší možnost občanů zapojit se do některých iniciativ a aktivit v oblasti rozhodování o veřejné správě směřující k účinnějšímu boji proti korupci.

Třetí pilíř, postih, neznamená nic jiného, než zlepšení podmínek pro práci orgánů činných v trestním řízení, tedy zpřísnění trestů za korupční jednání. Firmy, které se dopustily korupčního jednání se tudíž nebudou moci účastnit veřejných zakázek. Součástí třetího pilíře je také navrhovaný institut protikorupčního agenta.

Úkolem protikorupčního agenta je proniknout do prostředí, v němž existuje podezření z korupčního jednání a toto prostředí se skrytou identitou mapovat, odhalovat trestnou činnost a shromažďovat důkazy o této společensky velmi závažné trestné činnosti tak, aby počet odhalených a v trestním řízení prokázaných případů korupce mnohem více odpovídal skutečnému stavu. Protikorupční agent, tak jej tato vláda navrhuje, není v žádném případě agentem provokatérem.

„V této oblasti nejsme na začátku. Strategie, tak jak byla zpracována, tak jak je ideově rozčleněna, tak jak obsahuje jednotlivé konkrétní kroky, je také plněna,“ sdělil dále Ivan Langer.


Jana Malíková, ředitelka odboru a tisková mluvčí, Ministerstvo vnitra, 27. listopadu 2007 

 

Každý z nás má právo na svůj názor