Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Tiskové zprávy / Ve Schwandorfu a v Petrovicích vzniknou společná policejní centra

[23.11.2007]

Schengenská spolupráce

Ve Schwandorfu a v Petrovicích vzniknou společná policejní centra

Ministr vnitra Ivan Langer se setkal se spolkovým ministrem vnitra SRN Wolfgangem Schäublem a se saským státním ministrem vnitra Albrechtem Buttolou

Ministr vnitra Ivan Langer se dnes v Německé Pirně a ve Schwandorfu setkal se spolkovým ministrem vnitra SRN Wolfgangem Schäublem, se saským státním ministrem vnitra Albrechtem Buttolou a s bavorským státním ministrem vnitra Joachimem Hermannem. Cílem dnešního setkání bylo především informování o posledních přípravách České republiky na vstup do schengenského prostoru.

Na tiskové konferenci, která proběhla krátce po jednání ministrů vnitra s poslanci pak Ivan Langer potvrdil připravenost České republiky na vstup do schengenského prostoru. „Zrušení kontrol na hraničních přechodech má pro nás symbolický význam. Schengen není dar, je to výsledek dlouhodobé tvrdé práce celého týmu lidí. Schengen je o svobodě, o bezpečnosti a o důvěře. A nyní pro nás více než kdy jindy platí pravidlo všichni za jednoho. Splnili jsme všechna potřebná kritéria a dokázali jsme, že umíme spolupracovat na obou stranách hranic,“ uvedl Ivan Langer.

Ministr vnitra Ivan Langer také  sdělil, že si Česká republika plně uvědomuje svou část odpovědnosti za bezpečnost v Evropě bez kontrol na vnitřních hranicích a garanci této bezpečnosti podřizuje mnohé vnitrostátní aktivity. Ministři i poslanci se na dnešním jednání shodli, že vzniknou dvě společná policejní centra, jedno ve Schwandorfu a druhé v Petrovicích. Vzniknou tak dvě pracoviště, jedno na rakousko-české hranici a druhé na česko-německé hranici. Pro Policii ČR i zemské policie Bavorska a Saska je z hlediska tradice, hospodárnosti i efektivity přeshraniční policejní spolupráce velmi důležité zachování dvou kontaktních pracovišť.

Kontaktní pracoviště mj. zajišťují tok informací o případech a událostech, zjišťují držitele silničních vozidel či prověřují oprávněnost osob k pobytu. Po zrušení kontrol na společných hranicích tato kontaktní pracoviště převezmou  naprostou část přeshraniční agendy, kterou dosud spoluvyřizovaly i útvary Služby cizinecké a pohraniční policie mimo jiné na státní hranici.

Jana Malíková, ředitelka odboru a tisková mluvčí, Ministerstvo vnitra, 23. listopadu 2007 

 

Každý z nás má právo na svůj názor