Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: Langer: Ředitelství PČR by ve všech krajích měla být do roku 2012

[07.12.2007]

Policie

ČTK: Langer: Ředitelství PČR by ve všech krajích měla být do roku 2012

Reforma územního členění Policie ČR

Krajská ředitelství Policie České republiky (PČR) by měla nejpozději do roku 2012 fungovat ve všech čtrnácti krajích. Po jednání Rady Asociace krajů České republiky v Hradci Králové to dnes řekl ministr vnitra Ivan Langer. Dosud policii řídí osm krajských správ. Langer chce pro plánovanou změnu získat podporu napříč politickými stranami a také mezi kraji a obcemi.

"Naším cílem je harmonizace členění policie a krajských správ s hranicemi krajů," řekl Langer. Návrh zákona o policii, který by měl platit od ledna 2009, záležitosti územního uspořádání policie navrhuje ve dvou variantách, jednou je zachování současných osmi krajských správ a druhou možností je vznik čtrnácti krajských správ policie.

"Chceme změnit strukturu, ale také způsob ekonomického fungování policie, ale bohužel teď není možné to celé zvládnout od roku 2009. V 2009 bude start této části reformy a podle stavu připravenosti v jednotlivých krajích, nejpozději však v roce 2012, bude fungovat 14 územních ředitelství policie," řekl Langer.

Hejtmani krajů, ve kterých dosud policie nemá vlastní ředitelství, záměr vítají. Například v Hradci Králové sídlí Východočeská policejní správa, která řídí policii v Královéhradeckém, Pardubickém a v části Libereckého kraje a na Vysočině. Langer dnes hejtmanům přislíbil na leden příštího roku další jednání o policii, hejtmani chtějí například jednat o počtech policistů.

Ke zřízení 14 krajských správ se kloní také policejní ředitel Oldřich Martinů, řekl to ve čtvrtek v Plzni. Poznamenal ale, že se policie připravuje na obě možné varianty, tedy že by jich zůstalo osm. Policie plánuje také slučování okresních ředitelství do větších celků, takzvaných územních ředitelství. Předběžně se předpokládá, že z asi 80 okresních ředitelství zůstane třetina. Nově vzniklá územní ředitelství budou čítat zhruba 1000 policistů, každé by mělo mít jeden společný management. "Na úkor rušených řídících pozic bude posílen výkon služby," řekl Martinů. O spojování pracovišť chce Martinů rozhodnout nejpozději v prvním čtvrtletí roku 2008.

Rada Asociace krajů České republiky, jejichž členy jsou hejtmani všech krajů a primátor hlavního města Prahy, měla dnes v Hradci Králové jednat také o situaci ve státním podniku Lesy České republiky, ministr zemědělství Petr Gandalovič se však z jednání během dopoledne omluvil.

Zpravodajství ČTK, 7. prosince 2007