Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: EU stvrdila vstup ČR do Schengenu, hranice padnou 21. prosince

[06.12.2007]

Evroská unie

ČTK: EU stvrdila vstup ČR do Schengenu, hranice padnou 21. prosince

Definitivní potvrzení vstupu ČR do Schengenu

Češi nebudou muset od 21. prosince na českých hranicích zastavovat a vytahovat pasy. Ministři vnitra členských zemí Evropské unie dnes s definitivní platností stvrdili rozšíření schengenského prostoru volného pohybu bez hraničních kontrol uvnitř EU o devět nových států, mezi nimiž kromě ČR nechybí ani Slovensko. Jde vůbec o největší rozšíření Schengenu v jeho historii.

"Po vstupu do Evropské unie je to jeden z nejvýznamnějších okamžiků pro Českou republiku a pro deset milionů občanů České republiky. Padá poslední zbytek berlínské zdi či železné opony," řekl novinářům český ministr vnitra Ivan Langer.

Bulhaři a Rumuni, kteří rovněž patřili k bývalému komunistickému bloku, zatím zůstávají mimo Schengen, kam mají vstoupit až v roce 2009.

Vstup do schengenského prostoru neznamená, že s pádem hranic Česko a další nové členské země vybojovaly všechny evropské svobody. V pěti zemích EU (Německo, Rakousko, Francie, Belgie, Dánsko) totiž stále nemohou pracovat bez omezení.

Schengenský prostor se jmenuje podle vsi v Lucembursku, kde byla v roce 1985 smlouva o volném pohybu osob uvnitř unie podepsána. To, že se nakonec letos rozšíří a navíc ještě před Vánocemi, během nichž se na cesty vydává množství Evropanů, ještě před rokem nebylo jisté.

Významný podíl na tom, že se to zdařilo, má podle řady diplomatů i Langera Portugalsko, které tento půlrok unii předsedá. Lisabon v reakci na technické problémy s schengenským informačním systémem, který obsahuje údaje o hledaných, pohřešovaných a nežádoucích osobách a o odcizených vozidlech a dokladech, přišel s řešením, díky němuž na podzim k systému mohly být připojeny všechny kandidátské země.

Vzhledem k tomu, že dnešní definitivní stvrzení předchozích dohod o rozšíření prostoru bylo čistě formální záležitostí, měli ministři prostor na domlouvání toho, jak a kde budou zrušení kontrol a "bourání hranic" slavit. "Věřím, že si noc z 20. na 21. prosince opravdu užijeme," dodal Langer.

První oslavy propuknou na česko-slovenské hranici mezi sedmou a osmou hodinou večerní. "Symbolicky jsme si řekli, že první padne poslední vzniknuvší hranice," uvedl český ministr vnitra. Po slavnosti na česko-slovenské hranici se oslavy přesunou ještě o půlnoci na česko-rakouskou hranici. Největší oslavy se prý ale odehrají 21. prosince dopoledne na česko-polsko-německém trojmezí.

Schengenský prostor dosud tvořilo 13 starých zemí unie s výjimkou Británie a Irska a dále ještě Norsko a Island. Nyní k nim přibudou všichni nováčci unie z rozšíření roku 2004 kromě Kypru, který kvůli potřebě delší přípravy požádal o odklad svého vstupu.

Schengenský prostor je založen na tom, že když do něj někdo vstoupí, tak už při cestách do jiných zúčastněných států nemusí žádnými dalšími hraničními kontrolami procházet. Česko bude po jeho rozšíření sousedit pouze ze státy, které jsou do prostoru rovněž začleněny, takže nebude například na rozdíl od Slovenska navazovat na žádnou vnější hranici prostoru.

Klasické pasové kontroly tak zůstanou prozatím jen na letištích. Unie ale plánuje, že koncem března se kontroly zruší u letů mezi novými a starými zeměmi schengenského prostoru a zůstanou pouze u příletů a odletů týkajících se jiných destinací.

Zpravodajství ČTK, 6. prosince 2007