Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / MF Dnes: „K policii chceme i Romy“

[19.11.2007]

Policie

MF Dnes: „K policii chceme i Romy“

Integrace národnostních menšin do Policie ČR

Ivan Langer podpořil projekt policejní školy, která otevře nový obor i pro příslušníky menšin. Za „odvážný a nesmírně potřebný“ označil v pátek ministr vnitra Ivan Langer projekt Policie pro všechny, který se zrodil v holešovské policejní škole.

Ředitel školy Jiří Veselý pak na tiskové konferenci představil svůj plán, jak do státní policie získat příslušníky národnostních menšin, zejména Romy a Vietnamce.
Příští školní rok bude na škole, která je fakultní školou Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, otevřeno čtyřleté maturitní studium v oboru Bezpečnostně právní činnost.
Vedení školy chce ve spolupráci se samosprávami čtyř krajů, úřady práce a romskými aktivisty nebo Středisky integrace mládeže vytipovat k přijímacím pohovorům žáky devátých tříd.

První dva romské zájemce škola získala na Dni otevřených dveří. Vytipované zájemce chce škola v krátkém kurzu připravit na přijímací pohovor v dubnu příštího roku. Dnes střední policejní školu v Holešově absolvují dva až tři Romové ročně. V září začne v novém oboru studovat prvních 20 budoucích policistů z řad menšin. Do té doby bude škola spolupracovat s jejich rodinami.

Myšlenka má silnou podporu vlády. „Obrátím se na starosty v celé zemi a budu tento projekt podporovat,“ řekl ministr Langer. „Česká společnost bude pestrobarevnější než dosud, musíme se na to připravit,“ ocenil projekt v souvislosti se vstupem Česka do Schengenského prostoru.

V krátké době je to už druhý slibný nápad, jak integrovat Romy, který se v Holešově zrodil. Starosta a senátor Zdeněk Janalík nedávno přišel s myšlenkou, aby si nájemníci ze zanedbané kolonie ze Školní ulice, z nichž část tvoří právě Romové, založili bytové družstvo a postavili si nový dům sami.

Ministerstvo pro menšiny a lidská práva teď připravuje projekt pilotních měst, kde se samosprávy budou pokoušet podobné nápady realizovat. Podle Janalíka i ředitele Veselého je šance, že ministerstvo Holešov mezi pilotní města zařadí.

MF Dnes, příloha Východní Morava, 19. listopdau 2007