Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Právo: Langer: policistů je dost, ale na špatných místech

[15.11.2007]

Policie

Právo: Langer: policistů je dost, ale na špatných místech

Personální situace v Policii ČR

Na osm policistů jeden velitel. Na třetině míst sedí lidé bez příslušného vzdělání. Tak podle ministra vnitra Ivana Langera vypadá současná situace v české policii.

Reformu, která má sbor zásadním způsobem změnit, představil včera poslancům bezpečnostního výboru Sněmovny.

Hlavním problémem policie je podle ministra její špatná struktura. „Nelze nadále tolerovat, aby na necelých osm příslušníků připadal jeden vedoucí příslušník,“ uvedl včera Langer.

Z plánovaného počtu 47 415 policistů je podle stávající systematizace 5843 zařazeno na pozici vedoucího s příplatkem za vedení. Reforma má velkou část těchto míst redukovat a posílit naopak počty policistů v přímém výkonu služby. Sbor oslabily masivní odchody policistů do civilu. Podle Langra šlo zejména o délesloužící pracovníky s dvaceti až třiceti odslouženými léty.

Bývalý ministr František Bublan však s tvrzením, že jde jen o generační výměnu, zcela nesouhlasí. „Mrzí mě zejména odchody lidí s odslouženou dobou do deseti let. Nevrátili nám, co do nich bylo vloženo,“ namítl.

Propad v početních stavech chce Langer doplnit pomocí náborové kampaně a přesunem pohraničních policistů k pořádkové a dopravní policii po prosincovém vstupu Česka do schengenského prostoru. Sbor by měli posílit i pracovníci celní správy.

Do plánovaného stavu k letošnímu 1. listopadu chybělo 3163 policistů a 61 občanských zaměstnanců. Langer se ale nedomnívá, že by mužů zákona bylo málo. V ČR připadá podle statistik 210 obyvatel na policistu, což je méně než v Rakousku (282), Francii (295), Bavorsku (310) či v Nizozemsku (443).

Právo, 15. listopadu 2007