Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: Experti: Postup policie proti extremistům byl perfektní

[12.11.2007]

Extremismus

ČTK: Experti: Postup policie proti extremistům byl perfektní

Zásah policistů při střetu extremistů

Podle odborníků postupovala policie při sobotním zásahu proti účastníkům na demonstraci v den výročí Křišťálové noci naprosto správně a profesionálně. Shodli se tak i s ministrem vnitra Ivanem Langrem (ODS) a opozičním šéfem sněmovního výboru pro bezpečnost Františkem Bublanem (ČSSD). Experti ocenili zejména taktický tah policie, která v pražských Vysočanech zajistila dvě stovky neonacistů.

"To je nejlepší taktika. Vůbec je nepustit do centra nebo na místa, kde hrozí konflikt," řekl ČTK vedoucí katedry profesní přípravy policejní akademie Ivo Hrazdíra. Právě za tento postup chce přitom advokátka Klára Slámová podat trestní oznámení na vedení místní policie. Oznámení podá kvůli zneužití pravomoci veřejného činitele a omezování osobní svobody.

Vedoucí protiextremistického oddělení pražské policie Jiří Kopečný ČTK řekl, že policisté postupovali "perfektně". "Nestala se žádná tragédie a to je hlavní úkol policie. Bránit pořádek, zdraví a životy občanů," dodal Kopečný.

K bitce extremistů před právnickou fakultou řekl, že šlo spíše o výsledek zmatku mezi pravicovými extremisty. "To byli spíše lidé, kteří tam zabloudili. Nevěděli, kde jsou, a zřejmě do centra nešli cíleně," uvedl policista.

Pochod neonacistů bývalou židovskou čtvrtí se měl konat v den výročí protižidovského pogromu v nacistickém Německu známého jako Křišťálová noc. Policisté předvedli téměř 400 extremistů, šesti osobám hrozí obvinění. Mezi zadrženými byly zhruba tři desítky anarchistů, zbylí předvedení patřili do řad neonacistů.

Podle pražského primátora Pavla Béma (ODS) se v hlavním městě pohybovalo zhruba 1000 levicových radikálů a 300 až 400 pravicových extremistů. Setkání, jež si na Staroměstském náměstí připomnělo oběti Křišťálové noci, se zúčastnilo podle odhadů přes 2000 lidí. Další stovky lidí přišly do Židovského Města.

Také Bém a jeho náměstek Rudolf Blažek budou kvůli pochodu čelit trestnímu oznámení. V úterý je na ně podá neparlamentní Liberální reformní strana, podle níž nepřípustně ovlivnili rozhodování státní správy na magistrátu o shromáždění, sdělil dnes ČTK předseda strany Milan Hamerský. Soudí, že zneužili pravomoc veřejného činitele.

ČTK, 12. listopadu 2007