Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Novinky.cz: Kontroly na hranicích skončí 21. prosince, potvrdili ministři EU

[08.11.2007]

Evroská unie

Novinky.cz: Kontroly na hranicích skončí 21. prosince, potvrdili ministři EU

Odstranění kontrol na vnitřních hranicích EU

Česko vstoupí 21. prosince do schengenského prostoru. Dohodli se na tom ve čtvrtek ministři vnitra členských zemí Evropské unie. Pro občany České republiky a dalších osmi zemí tím končí povinné kontroly na hraničních přechodech. Právu to potvrdil ministr vnitra Ivan Langer.

Rada ministrů se dohodla, že podmínky pro ukončení kontrol na vnitřních hranicích s devíti novými členskými zeměmi byly splněny. Langer dodal, že pohraniční policii čeká reorganizace a přechod na nové úkoly.

Kontroly na hranicích skončí ve třech pobaltských zemích, Maďarsku, Maltě, Polsku, Slovinsku, Slovensku a Česku. Výjimkou je Kypr.

Dohoda má zatím neformální charakter. K definitivnímu schválení bude třeba vyčkat na stanovisko Evropského parlamentu (EP), i když ten má v této věci pouze konzultační roli. EP o rozšíření bude jednat v polovině měsíce. Definitivní schválení na ministerské úrovni, které by ale mělo být už jen formalitou, zřejmě padne počátkem prosince.

Česko bude po rozšíření "Schengenu" obklopeno výhradně státy, které se projektu také účastní, takže na pozemních hranicích kontroly nebude mít vůbec. Výjimkou budou mezinárodní letiště, tam budou kontroly pokračovat. Pro přílety ze zemí schengenského prostoru by však měly přestat koncem března.

Na dřívějším vstupu ČR a dalších nových členských zemí EU do schengenského prostoru se shodli ministři vnitra zemí EU v Prazejiž na konci října.

Původně plánovaný termín rozšíření schengenského prostoru o nováčky EU - říjen 2007 - se posunul kvůli zpoždění vytvoření druhé verze databáze schengenského informačního systému SIS-II, která má kromě miliónů údajů například o osobách se zakázaným vstupem, hledaných osobách či ukradených autech obsahovat též biometrická data, jako digitální podobizny či otisky prstů.

Nakonec byl přijat portugalský návrh - balíček SISone4all, který umožní zapojení nových zemí EU bez nutnosti zprovoznění SIS II. Od 1. září 2007 je tedy devět nováčků zapojeno do SIS I.

Novinky.cz, 8. listopadu 2007