Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Články / MF Dnes: Ivan Langer: Nové zákony pro cizince zajistí bezpečí

[05.11.2007]

Azyl, migace

MF Dnes: Ivan Langer: Nové zákony pro cizince zajistí bezpečí

Migrační politika státu

S koncem roku vstoupíme do schengenského prostoru. Poslední hranice, která nás odděluje od plnoprávného členství v Evropské unii, tak padne. To na nás klade nároky v zajištění bezpečnosti jak našich občanů, tak občanů sousedních států. Ohrožení naší bezpečnosti se rázem stane ohrožením bezpečnosti všech ostatních členů Schengenu. Naši azylovou a cizineckou politiku potřebujeme uvést do souladu s ostatními zeměmi. V okolních zemích mnohdy platí mnohem přísnější postupy.

Potřebujeme proto stanovit jasná pravidla pro udělování azylu a pravidla pro pobyt cizinců na našem území. Chceme nastavit pravidla, která budou srozumitelná a případ od případu kontrolovatelná. Toho chceme dosáhnout prostřednictvím novel zákonů, které minulou středu projednala Poslanecká sněmovna ve třetím čtení a které nyní směřují do Senátu.

Novely cizineckého a azylového zákona, které upravují podmínky pobytu cizinců u nás, činí zákony v některých bodech přísnější. Je to nutné. Naše dosavadní zákony totiž patří k těm benevolentnějším v Evropě. Naše země se přitom pomalu, ale jistě z tranzitní země stává zemí cílovou. Nejen pro uprchlíky hledající záchranu před politickým pronásledováním, nebo dokonce před válečným konfliktem, ale i pro ekonomické migranty a mezinárodní organizovaný zločin.

Konec svateb naoko

V posledních letech se například prudce zvýšil počet fingovaných sňatků a falešných prohlášení otcovství cizinci. Důvod je prostý. Nynější zákon umožňuje cizinci bez splnění jakýchkoliv podmínek prakticky okamžitě po uzavření sňatku nebo uznání otcovství získat u nás trvalý pobyt. U našich sousedů v Německu je to však možné až po třech letech, ve Velké Británii po dvou, v Nizozemsku dokonce po pěti letech. Podle novely zákona by u nás cizinec mohl získat trvalý pobyt po dvou letech.

Jsme také svědky čím dál tím častějšího zneužívání azylového řízení pro pokračování nelegální migrace do západních zemí. Sbližování pravidel pro azylové řízení a přiznávání či odnímání statutu uprchlíka by mělo pomoci omezit druhotný pohyb žadatelů o azyl mezi členskými státy.

Navrhované zákony nám pomohou odlišit migranty, kteří utíkají ze svého domova z politických nebo národnostních důvodů, potřebují pomoci a chtějí se zapojit do naší společnosti, od ekonomických migrantů, kteří by chtěli zneužívat náš sociální systém, a od organizovaného zločinu.

Slušným vyjdeme vstříc

Novely zákonů ctí zásady základních práv a svobod občanů. V žádném případě tedy nesměřují proti lidem, kteří potřebují pomoci a mohou naši společnost obohatit. Nechceme ani zbytečně komplikovat život slušným lidem. Aktivně spolupracujeme s mezinárodní organizací pro migraci, podílíme se na pomoci politickým uprchlíkům při budování nového domova, organizujeme návrat našich krajanů do vlasti.
Tuto pomoc považuji za naprosto samozřejmou. Stejně tak jako zajištění bezpečí.

MF Dnes, Ivan Langer, 5. listopadu 2007