Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Právo: Langer k poslancům: politická cenzura vyšetřování prý nehrozí

[01.11.2007]

Policie

Právo: Langer k poslancům: politická cenzura vyšetřování prý nehrozí

Zkvalitňování práce policie

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) včera na mimořádném zasedání sněmovního bezpečnostního výboru obhajoval kontroverzní nařízení policejního prezidia, podle kterého detektivové nesmějí bez svolení svých nadřízených začít nikoho prověřovat.
Politická cenzura, před kterou varovala opozice, podle něj rozhodně nehrozí. Kvůli informacím o možném prostoru pro ovlivňování vyšetřování, na který upozornilo Právo minulý týden, předstoupil včera před poslance i policejní prezident Oldřich Martinů.

Ten nařízení, které vydal jeho náměstek pro trestní řízení Jiří Houba, hájil s tím, že má zlepšit kvalitu práce policie.

Poukázal přitom na to, že v roce 2006 bylo zahájeno přes 120 tisíc trestních řízení, přičemž více než 10 procent, konkrétně 13 tisíc případů žalobce následně smetl se stolu.

„Ten pokyn má přimět policisty, aby pečlivěji připravovali podklady pro státní zástupce a lépe rozhodovali, zda v konkrétním případě opravdu může jít o trestný čin, nebo ne,“ konstatoval Martinů.

„Jde o to, aby se zvýšila odpovědnost vedení jednotlivých celostátních útvarů za práci jejich podřízených,“ řekl k tomu Langer. V žádném případě prý ale neznamená cenzuru práce policie nebo zásahy z prezidia. Navíc se údajně opírá o starší nařízení nejvyššího státního zastupitelství a policejního prezidia.

Opoziční poslanci z ČSSD, kteří mimořádnou schůzi kvůli informacím Práva svolali, vzali sice Langerovo vysvětlení na vědomí, zároveň ale dali najevo, že se problémem chtějí zabývat na některé z dalších jednáních výboru.

Právo, 1. listopadu 2007