Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: Nové státy jsou připraveny vstoupit 21. prosince do Schengenu

[26.10.2007]

Evroská unie

ČTK: Nové státy jsou připraveny vstoupit 21. prosince do Schengenu

Odbourání vnitřních hranic EU

Všech devět nových členských států Evropské unie je připraveno zrušit k 21. prosinci pozemní kontroly na vnitřních hranicích a začlenit se tak do schengenského prostoru volného pohybu. V Praze se na tom dnes shodli ministři vnitra a zástupci většiny členských zemí EU. Ke stejnému rozhodnutí dospěla i pracovní skupina, která od čtvrtka v Bruselu zkoumala fungování Schenghenského informačního systému (SIS).

Ministři schválili takzvanou Pražskou deklaraci. V té se uvádí, že země, které aspirují na členství v Schengenu, učinily veškerá potřebná opatření a mohou se trvale zapojit do prostoru volného pohybu. "Myslím, že tato deklarace jasně ukazuje to, co už je za námi, a to, co nás ještě čeká," uvedl ministr vnitra Ivan Langer.

Podle náměstka ministra vnitra předsedajícího Portugalska Josého Magalhaese zavedly a integrovaly některé nové státy systém, který obsahuje údaje o hledaných, pohřešovaných a nežádoucích osobách a o odcizených vozidlech a dokladech, velmi dobře a kreativně a staly se i zdrojem poučení pro současné členy schengenského prostoru. Přeshraniční policejní spolupráce podle něj zaručí pro země větší bezpečí než současné hraniční kontroly.

Setkání ministrů v Praze bylo posledním jednáním k otázce rozšíření schengenského prostoru před listopadovým zasedáním Rady pro spravedlnost a vnitřní věci. Ve stejném měsíci se záležitostí bude zabývat také jeden z výborů Evropského parlamentu a následně 14. prosince by měl rozhodnout EP jako celek. Pak bude moci rozšíření definitivně formálně schválit Rada Evropské unie.

Jednání navazovalo na předchozí setkání ve Varšavě, Bratislavě a na Maltě. Kromě zástupců z České republiky, Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Polska, Slovinska a Slovenska se ho účastní také delegace předsednického Portugalska a dalších států EU.

Vstupem do Schengenu se zruší kontroly na vnitřních hranicích mezi starými a novými členskými státy EU a mezi novými členskými státy navzájem. Na mezinárodních letištích by se měly zrušit 31. března příštího roku.

Zpravodajství ČTK, 26. října 2007