Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Rádio Impuls: Rozhovor s Ivanem Langerem

[16.10.2007]

Ministerstvo vnitra, policie

Rádio Impuls: Rozhovor s Ivanem Langerem

Reforma policie, práce Inspekce MV, dopravní policie, tajné služby

Autor

Ministr vnitra Ivan Langer mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o situaci na českých silnicích od zavedení bodového systému i o situaci v tajných službách.

 

Václav Moravec, moderátor:

Tři tisícovky lidí stále chybějí policii. Odchody strážníků pořádku rozhodně nekončí a policejní prezident Oldřich Martinů čeká ještě jednu vlnu odchodů.

 

Oldřich Martinů, policejní prezident:

Dá se očekávat, že do konce roku by nás mohlo opustit ještě zhruba 900 policistů.

 

Václav Moravec, moderátor:

Prozradil před časem v rozhovoru pro Radio Impuls policejní prezident Oldřich Martinů. Ač v České republice připadá na počet obyvatel víc policistů, než je evropský průměr, veřejnost si stěžuje na nedostatek policistů v ulicích. Nejen o tom teď bude řeč s hostem dnešních Impulsů, který je ministr vnitra České republiky, Ivan Langer. Vítejte po čase v Radiu Impuls, dobrý den.

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Dobrý den, Impulsovi.

 

Václav Moravec, moderátor:

Před měsícem jste, vy znáte, posloucháte?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Znám a poslouchám.

 

Václav Moravec, moderátor:

Ranní Impulsovi.

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

A nikdo mi nezavolal, takže jsem ještě neměl možnost nic vyhrát.

 

Václav Moravec, moderátor:

A vy jste se přihlásil?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

To se musím přihlásit, jo?

 

Václav Moravec, moderátor:

To se musíte přihlásit.

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

No to mi připomíná tu sázku toho Skota, jak si stěžuje pánu Bohu, že nevyhrál a ten mu potom říká, musíš si vsadit, milý Skote. Tak já se teda přihlásím.

 

Václav Moravec, moderátor:

Když se budete registrovat, budete v Impulsových. Před měsícem jste slíbil v České televizi, že necháte prověřit, co se týče zrušeného Ministerstva informatiky, za víc než 250 milionů korun, tedy zhruba čtvrt miliardy. Už máte na stole výsledky?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Mám na stole průběžné výsledky. Nechávám se průběžně informovat a jsem rád, že kontrolní výbor nám tento impuls dal, protože se zřídila speciální inventarizační komise a musím říct, že ti lidé odvádí neskutečný objem práce. Dokonce tak, že v montérkách lezou po sklepích a vyhledávají veškerý majetek a musím říct, že ne všechno v majetku a v jeho inventarizaci bývalého Ministerstva informatiky bylo zcela v pořádku. Já jsem přesvědčen, že snad do konce října vše dohledáme, respektive předložíme kontrolnímu výboru závěrečnou zprávu.

 

Václav Moravec, moderátor:

A můžete tedy už naznačit, jak velká je ta část majetku, která se v uvozovkách ztratila nebo byla špatně inventarizovaná?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Já odhaduji, že ten problém, který nám zbývá v tom dohledávání, je zhruba někde mezi 10 a 20 miliony korun z 350 milionů celkem.

 

Václav Moravec, moderátor:

Není tedy možné říci, že se rozkradla celá čtvrt miliardy, zatím vám chybí za 20 milionů majetku?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

To určitě se nedá říct, že se rozkradl majetek za čtvrt miliardy. Je potřeba velmi důkladně se podívat na to, co bylo delimitováno, převedeno na jiná ministerstva, co přešlo skutečně na Ministerstvo vnitra a co existuje nebo co neexistuje. A tady musím říct, že ne všechno v rámci účetnictví, respektive evidence majetku bývalého MIČRu bylo úplně v pořádku a já jsem svým způsobem rád, že díky tomu impulsu od kontrolního výboru bude ve věci úplně jasno.

 

Václav Moravec, moderátor:

Zatím tedy dohledáváte, chybí 20 milionů korun?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Zatím nám zbývá ještě se vypořádat zhruba s majetkem, ať již reálně existujícím nebo majetkem nehmotného charakteru, to jsou různé studie, projekty, smlouvy a podobně, v tomto objemu.

 

Václav Moravec, moderátor:

Desítky hodin zbývají do chvíle, kdy se sněmovní výbor pro kontrolu činnosti BIS sejde a má se zabývat nejnovější aférou kolem BIS. Tajná služba čelí podezření, že z ní unikly citlivé informace. Šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS, Jeroným Tejc z ČSSD, minulý týden v Impulsech řekl, že pokud informace z BIS unikly, měl by její šéf odstoupit a Jeroným Tejc dodal.

 

Jeroným Tejc, šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS:

To, že tyto informace opustily budovu Bezpečnostní informační služby je evidentně dáno fatálním selháním jednotlivce. Služby určitě má přísné standardy na to, jak zacházet s utajovanými informacemi, má určitě velmi přísné systémy, jak zabránit tomu, aby se kdokoliv dostal k těmto informacím. Nicméně musí pracovat také s lidmi a já myslím, že žádný systém zatím nebyl vyvinut na světě, který by byl stoprocentní. Vždycky lidská chyba, lidský úmysl může ochromit i ten nejdokonalejší systém.

 

Václav Moravec, moderátor:

Prozradil před týdnem v Impulsech šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS, Jeroným Tejc. Tejce překvapuje, že premiér a vláda nekonaly dřív, když o úniku vědí už půl roku, alespoň podle deníku Právo. Jak se vyrovnáte, pane ministře, s touto námitkou?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Tak já se s ním vyrovnám relativně snadno, ale nechci ten problém od sebe odkopnout zcela. To je mimo moji působnost, mně Bezpečnostní informační služba nepodléhá, podléhá přímo premiérovi, nicméně každého člověka, který žije v této zemi, bez ohledu na to, jestli je politik, ministr nebo kdokoliv jiný, musí tato věc zneklidnit a musí znát jasnou odpověď na otázku, zda to nějakým způsobem může ochromit, ohrozit činnost Bezpečnostní informační služby, neboť zpravodajské služby, obzvlášť v dnešním věku hrozících teroristických útoků, jsou strašně důležité.

 

Václav Moravec, moderátor:

Ono za současné vlády došlo, pane ministře, k výměnám dvou šéfů tajných služeb. Odvolán byl šéf civilní rozvědky Karel Randák a šéf vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík. Je i situace v BIS ukázkou toho, v jakém stavu jsou tajné služby?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Víte, podle mých informací k tomu úniku, pokud skutečně došlo k úniku těchto informací, došlo nebo mělo dojít ještě před nástupem současného ředitele, to je jedna věc. Druhá věc, to, že.

 

Václav Moravec, moderátor:

Podle vás, podle vašich informací je tedy spíš za to případně odpovědný Jiří Růžek jako někdejší šéf BIS, nikoliv Jiří Lang? Z toho, co máte informace.

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

My, jako vrcholy pyramidy, odpovídáme politicky a někdy i právně za to, co se děje v našich institucích, ale přesně platí, konec konců to říkal i Jeroným Tejc, že selhání jednotlivce nikdy nemůžete vyloučit. Důležité je, aby bylo zachyceno, aby bylo pokud možno napraveno a aby byla přijata taková opatření, aby se už neopakovalo.

 

Václav Moravec, moderátor:

Ale z toho, co říkáte, současný ředitel, tedy šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Lang, nenese za to zodpovědnost, ale spíš jeho předchůdce Jiří Růžek, z těch informací, které máte?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Z informací, které mám, tak ten únik by měl spadat do období, kdy zpravodajské službě řediteloval jiný ředitel, než je tento, čím neříkám, že za to on může. Já jen říkám, že se to mohlo stát právě v tomto období. Považuji za přirozené, že každý ředitel a každá služba se snaží, pokud takovéto informace uniknou, je získat zpátky a to způsobem, aby neohrozili činnost služby a lidí, kteří v ní pracují a s ní spolupracují.

 

Václav Moravec, moderátor:

Řekl jste jasné slovo, že podle vašich informací spíš se ta věc stala za Jiřího Růžka, bývalého ředitele Bezpečnostní informační služby. Teď bezpečnostní experti tvrdí, že na místě je uvažovat o reorganizaci tajných služeb. Podle šéfa sněmovní komise pro kontrolu BIS, Jeronýma Tejce, by se neměly posilovat kontrolní pravomoci sněmovní komise, ale.

 

Jeroným Tejc, šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS:

V České republice platí, že když je použito slovo, vše se vykecá a u politiků to platí v poslední době obzvlášť. Já bych si dovedl představit model, který funguje v Nizozemí, kdy je zřízena skupina 3-5 osob, které mají zkušenost se zpravodajskými službami, pracovali u soudů, mají vysoký kredit ve veřejnosti a mohly by vstupovat do skutečně živých kauz zpravodajských služeb a mohly se seznamovat s materiály, se kterými by se politici seznamovat neměli.

 

Václav Moravec, moderátor:

Říká v rozhovoru pro Radio Impuls šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS, Jeroným Tejc z ČSSD. Počítá podle ministra vnitra Ivana Langera, hosta dnešních Impulsů současná vláda se zlepšením kontroly BIS?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Určitě a nejenom kontroly Bezpečnostní informační služby, ale musíme si uvědomit, že zde existuje ještě Úřad pro zahraniční styky a informace jako další zpravodajská služba, která je dosud zcela bez jakékoli kontroly, já mohu říci, že názor, který řekl pan kolega Tejc je mi velmi blízký a jsem rád, že v tomto nacházíme podobný náhled na věc, protože.

 

Václav Moravec, moderátor:

Vám se tedy líbí to, aby vznikl nějaký orgán, jakási Rada starších, která funguje v Nizozemsku a která by měla možnost vstupovat do živých případů.

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

My musíme docílit toho, aby každá moc byla skutečně efektivně kontrolována v tuto chvíli se domnívám, a říkám to jako dlouholetý člen komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby, kontrola v této podobě dostatečná není, nedomnívám se, že by se měla rozšiřovat parlamentní kontrola, ale měl by existovat jakýsi dráb nad zpravodajskými službami nebo nad zpravodajskou službou, který by měl možnost se podívat přímo do merita věci a ten svojí autoritou posoudit, když existují pochybnosti, zda ta či ona zpravodajská služba pochybila či nikoliv.

 

Václav Moravec, moderátor:

Vy jste v červnu, pane ministře, oznámil plán na reformu zpravodajských služeb, chcete, aby z BIS, vojenského zpravodajství a Úřadu pro zahraniční styky a informace vznikly dvě tajné služby, rozvědka a kontrarozvědka.

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Ano. Ano.

 

Václav Moravec, moderátor:

Jak jste s tím plánem daleko jako vláda?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Tak, toto je projekt, který zaštiťuje premiér. My jsme připravili velmi rozsáhlý analytický materiál, ten byl projednán na Výboru pro zpravodajskou činnost a shodli jsme se skutečně na tom, že vláda chce jít cestou dvou národních zpravodajských služeb. Jedna je ofenzivní, druhé kontrarozvědky a v tuto chvíli se rozpracovává věcný záměr zákona, respektive v některých případech už i paragrafované znění, který by se zabýval touto problematikou na jedné straně a současně také zpracovával ten problém, který zde byl před chvílí zmíněn, a to je problém kontroly těchto zpravodajských služeb.

 

Václav Moravec, moderátor:

Kdy bude nový zákon o zpravodajských službách a vzniknou ty dvě služby?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Já bych si velmi přál, kdyby legislativní proces byl dokončen v průběhu příštího roku tak, aby v průběhu příštího roku mohl jít do Poslanecké sněmovny.

 

Václav Moravec, moderátor:

Je reálné, že by nové tajné služby, to znamená pouze dvě české tajné služby, rozvědka a kontrarozvědka, začaly fungovat k 1. lednu roku 2009, tedy k datu reformy policie?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

To bude velmi záležet na politickém tlaku a entuziasmu předsedy vlády, za prvé. Bude to také záviset na míře shody, kterou najdeme v Parlamentu, neboť jsem přesvědčen, že stejně jako reforma policie, stejně jako důchodová reforma, tak i reforma zpravodajských služeb nemůže být koaliční reformou a musíme se snažit najít velký průmět množin i s opozicí.

 

Václav Moravec, moderátor:

Když se ještě zeptám na jednu věc, počítáte tedy s tím, zatím v rámci vlády, byť je to především věc ministerského předsedy, pod kterého tajné služby spadají, tak vy počítáte.

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Jak které.

 

Václav Moravec, moderátor:

Jak které, protože vy pod sebou máte právě civilní rozvědku, Úřad pro zahraniční styky a informace, vy počítáte s tím, že vznikne v rámci toho nového zákona právě ona kontrola Rady moudrých, která by mohla vstupovat do těch živých spisů, jak naznačují sociální demokraté?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Ano, máme to v tom návrhu a v rámci koncepce, se kterou pracujeme, že bude existovat i nadále parlamentní kontrola, ta bude rozdělená zvlášť na jednu a zvlášť na druhou zpravodajskou službu a nad tím by měl existovat ten druhý stupeň odborné, profesní kontroly, skupiny velmi úzké, úzce vybraných odborníků, skutečně tři až pět je maximum, kteří by byli oprávnění v případě nutnosti jít tak říkajíc do živých svazků a říci, služba pracovala v souladu se zákonem nebo pochybila.

 

Oldřich Martinů, policejní prezident

Dá se očekávat, že do konce roku by nás mohlo opustit ještě zhruba 900 policistů, ale chci podotknout, že dlouhodobě ta personální obměna v policii se týkala 1.200 až 1.500 policistů každý rok přicházelo, odcházelo a v souvislosti s nabytím účinnost zákona jsme samozřejmě předpokládali určitou odchodovou vlnu a mohu říct, že i u některých věkových kategorií je to i žádoucí, to znamená policisté, kteří slouží více jak 30 let. Ale co nás nejvíce trápí, 16 procent z těch policistů, kteří odcházejí, to jsou policisté, kteří slouží méně jak 15 let, od 10 do 15 let, to znamená, pokud tito avizují, že chtějí odejít, vedeme s nimi další pohovory, které zaměřujeme jaksi na zjištění jejich motivaci a chtěli bychom je motivovat, aby u policie zůstali.

 

Václav Moravec, moderátor:

Prozrazuje v rozhovoru pro Radio Impuls policejní prezident Oldřich Martinů, který nám tím otevřel další téma dnešních Impulsů, jejichž hostem je ministr vnitra Ivan Langer, tedy odhody policistů, v policii chybí tři tisíce, víc než tři tisíce lidí. Dal ministr vnitra Ivan Langer, host dnešních Impulsů, policejnímu prezidentovi nějaký termín, dokdy musí obsadit ta volná místa? Víc než tři tisícovky volných míst.

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Takový termín není reálné stanovit. Já osobně očekávám, že bude-li se držet ten trend, který se podařilo nastavit, kdy od července měsíc za měsícem máme více nově přijatých než těch, kteří odešli, tak je to dobrý trend. Jakkoli počítáme s tím, že po novém roce odejde další větší skupina policistů, to je první poznámka, takže udržíme-li ten trend, tak je důvod k optimismu. Za druhé, i tak jsme učinili součástí služebního hodnocení jednotlivých ředitelů také jejich schopnost naplňovat ty stavy, zavedli jsme za třetí motivační program pro získávání nových policistů a za čtvrté, připravujeme náborovou, chcete-li reklamní kampaň, která by měla práci u policie učinit více přitažlivou pro ty, kteří by o ní přemýšleli.

 

Václav Moravec, moderátor:

Ona už jedna taková reklamní kampaň byla "Najdi si svého parťáka", ano, to znamená, kdy bude ta druhá fáze reklamní kampaně?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Ta by měla být na přelomu tohoto a příštího roku. Já osobně očekávám, že by se personální situace v policii mohla stabilizovat někdy v průběhu 2-3 let. Je důležité si uvědomit, že máme za sebou tři čtvrtě roku existence nového služebního zákona, že skutečně drtivá většina těch, co odcházejí, tak čekali na nabytí účinnosti tohoto zákona, dochází skutečně k vytažení toho generačního špuntu a ke generační obměně a teď je důležité, abychom naběhli už na tu plynulou obměnu policistů, těch, kteří přichází a těch, kteří odchází.

 

Václav Moravec, moderátor:

Pane ministře, když vás vezmu za slovo, má-li být reformovaná policie k 1. lednu roku 2009, znamená to, že k 1. lednu roku 2009 vy očekáváte, že už nebude tak velký podstav, že by chyběly tři tisícovky policistů?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Víte, policie dlouhodobě několik let před tím měla podstav zhruba dva tisíce. Ten teď se prohloubil díky novému služebnímu zákonu. Já věřím, že pokud se nám podaří ty kroky, o kterých jsem hovořil, tak ten podstav se výrazným způsobem sníží. Potíž je v tom, že my na jedné straně máme hodně a na straně druhé málo policistů. My jich máme tabulkově v přepočtu na počet obyvatel skoro nejvíc v celé Evropě, ale máme jich málo tam, kde je potřebujeme. A právě proto také reforma policie, aby byli víc tam, kde mají být, než je tomu dosud.

 

Václav Moravec, moderátor:

Ano, to se ptají i posluchači Radia Impuls, dnešních Impulsů. Tady je první telefonát, je z Vyškovska.

 

Dotaz posluchače:

Já bych se chtěl zeptat pana ministra Langera, proč se policie na Vyškovsku vymlouvá, že jich je málo a odkazuje občany na Městský úřad. Když je voláte k nočnímu klidu, řeknou, že přes den si můžou dělat, co chtějí a oni jenom v noci, ale když je v noci zavoláte, tak je jich málo, jsou na výjezdu a podobně. Výmluvy, nic jiného neslyšíte. Děkuju.

 

Václav Moravec, moderátor:

Jak si ministr vnitra Ivan Langer poradí s touto otázkou?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Já neznám přesně personální situaci na Vyškovsku, ale může skutečně docházet k tomu, že zajištění služby není takové personálně, jak by bylo potřeba. Mimo jiné právě proto s sebou vstup do Schenghenského prostoru k 1.1.2008 přináší kromě volného cestování bez kontrol, kromě sdílení informací o zločincích po celé Evropě, také výraznou změnu pro policii, neboť zhruba 2,5 tisíce příslušníků cizinecké pohraniční policie posílí například útvary dopravní policie a pořádkové policie. Jsou takové služebny, minulý týden nebo předminulý týden jsem byl na Liberecku, kde dokonce díky vstupu do Schenghenu se až zdvojnásobí počet policistů na těch jednotlivých obvodních odděleních, takže bude možné je vidět na ulicích při hlídkové službě víc než dosud.

 

Václav Moravec, moderátor:

Když ale policie má podstav, je možné vyloučit tu námitku, že do policie jsou přijímáni ne zcela kvalitní lidé? Protože v posledních týdnech také sledujeme zavírání téměř služeben kvůli tomu, že například na Frýdeckomístecku polovina služebny brala úplatky, byla potrestána Inspekcí ministra vnitra. Dnes jsme se dozvěděli, že ozbrojený policista přepadů pumpu a je podezřelý ze 6 loupeží.

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Ano, to je ale důkaz toho, že platí, co jsem říkal, když jsem do funkce nastupoval. My potřebujeme ocenit ty, kteří si ocenění zaslouží a očistu policie od těch, kteří kazí její jméno. Proto takový důraz na nový styl práce Inspekce ministra vnitra. Já prostě tento šlendrián, který inspekce odhaluje, nebudu zametat pod koberec, jakkoliv jsou to špatné zprávy, tak na straně druhé je to dobrá zpráva, že umíme policii zbavit takovýchto lidí. Vede to až k tomu.

 

Václav Moravec, moderátor:

Má inspekce další takové případy, že se berou blokové pokuty a jdou do kapes?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Není to tak dávno, kdy takto bylo rozprášeno celé oddělení Dopravní policie na Kladně, Inspektorát cizinecké policie v Jeseníku, teď to byl Vratimov a obávám se, že nejsme u konce.

 

Václav Moravec, moderátor:

Vy máte další informace? Můžete je prozradit?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Tak informace bohužel mám, napsáno bohužel lomeno bohudík, mám, prozradit je nemohu. Ale co mohu říct jednoznačně, že tento styl práce Inspekce ministra vnitra bude pokračovat a že máme v hledáčku další a nedáme pokoj.

 

Václav Moravec, moderátor:

Vaše inspekce má tedy v hledáčku další policisty úplatné?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Jistě.

 

Václav Moravec, moderátor:

A brzy bude opět nějaká taková akce, že 10 policistů jako na Frýdeckomístecku bude odhaleno?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Víte, mě toto sdělení nepřináší žádné uspokojení. Prostě to jenom vede k tomu, že si říkáme, nesmíme se nechat zpochybnit, jakkoliv jsou tu nepříjemné zprávy, které svým způsobem dopadají na policii, zhorší její jméno, musí se z toho zodpovídat ministr vnitra, ale.

 

Václav Moravec, moderátor:

Můžete nám říct ten případ teď aktuální, pane ministře?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Úkol, kterého se prostě nevzdáme. Poslední případ byl bohužel velmi závažný, na straně druhé díky bohu ojedinělý a to byla skutečnost, kdy policista se dopustil trestného činu loupeže a to opakovaně.

 

Václav Moravec, moderátor:

Teď máte na mysli ten dnešní případ vykrádání té pumpy benzínové?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Ano, a naštěstí i tady se ukázalo, že inspekce Ministra vnitra dokáže se do toho prostředí dostat, dokáže informace získat a dokáže takovouto černou ovci dostat pryč.

 

Václav Moravec, moderátor:

Teď poslední telefonát, který se bude týkat situace na českých silnicích. Půjde o situaci na českých silnicích, otevíráme poslední téma a toto téma otevřeme telefonátem posluchače Radia Impuls. Tady je, ten telefonát.

 

Dotaz posluchače:

Dobrý den, já bych se chtěl pana ministra Ivana Langera, kterého si nesmírně vážím, zeptat, co říká na bodový systém, jestli to opravdu přineslo to, co poslanci před rokem kázali, snížení dopravních nehod, poněvadž mám silné obavy, že nehodovost je za posledních 10 let největší. Jenom tento víkend na našich silnicích zemřelo minimálně 10 lidí. Děkuji za odpověď.

 

Václav Moravec, moderátor:

To byl další telefonát posluchače Radia Impuls. Odpověď ministra vnitra, Ivana Langera, zní jak? V souvislosti s vaší spokojeností s bodovým systémem.

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Nespokojenost. Všichni vidíme, že situace na našich silnicích se nelepší. Řekl bych, že velmi tvrdá kritika se snáší a z mého pohledu ne zcela oprávněně na dopravní policii, protože ta je v situaci, jako když se postavíme my dva pod lavinu a snažíme se ji holýma rukama zadržet, namísto toho, abychom si položili otázku, jak zabránit vůbec, aby lavina spadla dolů do údolí. A zlepšení.

 

Václav Moravec, moderátor:

Pane ministře, když tedy tvrdíte, že na vině je podle vás i bodový systém, způsob nastavení bodového systému, zvýšení rychlosti na některých úsecích dálnic na 160 km/hod, zvýšení počtu bodů z dnešních 12 na 18, řidičské průkazy pro mladé řidiče na zkoušku, to jsou jen některé ze změn silničního zákona, na kterých teď pracuje komise Ministerstva dopravy. Vy budete chtít jako ministr vnitra především prosadit jaké změny bodového systému?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Já budu chtít, aby ten systém byl co nejjednodušší a co nejsnadněji vymahatelný. Tady se podle mne zase přijala norma, aniž by se zákonodárci a všechny zodpovědné osoby zamýšleli nad tím, jak bude aplikována. A myslím si, že situace na silnících se zlepší nejenom tím, když zlepší svoji práci dopravní policie a tam doopravdy ty signály o intenzivnější práci jsou naprosto jasné. Tím, že se posílí dopravní policie, to přijde po novém roce vstupem do Schenghenu.

 

Václav Moravec, moderátor:

O kolik posílíte, když teď dopravní policii chybí 800 lidí, o kolik posílíte dopravní.

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Bude to 350-400 policistů, takže se ten propad výrazným způsobem sníží.

 

Václav Moravec, moderátor:

Od 1. ledna tedy slibujete veřejnosti, že posílíte o 400 mužů dopravní policii?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Ano, ale k tomu, aby jich bylo skutečně více vidět, taky musíme dosáhnout toho, že je zbavíme těch zbytečných administrativních agend, které je zatěžují od toho, aby byli na přechodech, na křižovatkách, před školkami, před školami a podobně. Takže lepší práce represivních orgánů. Musí se zlepšit určitě prevence. Znovu říkám, já mohu své děti trestat, jak chci, ale přesto to klíčové, čeho chci dosáhnout, tak je změna jejich chování a to lze jenom výchovou. V případě situace na silnicích prevence neoddělitelná. Třetí je nepochybně kvalitní zákon, bodový systém, který na jedné straně může dobrým řidičům umožnit odmazávat si v případě selhání body, které získají, ale na straně druhé musí být dostatečně jednoduchý a snadno vymahatelný. A čtvrtý problém vidím v kvalitě silnic a dopravní infrastruktuře jako takové. Ta byla dlouhá léta zanedbávána a i tam lze najít řadu příčin toho stavu. Například na dálnici D1. Já po ní jezdím 10 let a rok za rokem je to horší. Mimo jiné proto, že neexistuje paralelní tepna na severu, která by odbřemenila dálnici Praha-Brno.

 

Václav Moravec, moderátor:

Říká ministr vnitra Ivan Langer, který byl hostem dnešních Impulsů.

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

To už je konec?

 

Václav Moravec, moderátor:

To už je konec. Vy byste si chtěl ještě povídat? O čem?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

No určitě velmi rád, mějte se fajn, Impulsovi.

 

Václav Moravec, moderátor:

Tak vy budete volat do Radia Impuls a uvidíme, možná vás uslyšíme ráno, až bude.

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Pokud se nebude muset zpívat. Tam se nezpívá, ne?

 

Václav Moravec, moderátor:

Ne, tam se nezpívá.

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Tam se jenom řekne, tady Impulsovi?

 

Václav Moravec, moderátor:

Ano, ano, ano, tak, a vyhrajete peníze. Vy potřebujete peníze?

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Zkuste zavolat na vnitro a já dám pokyn, tady Impulsovi, aby se vám hlásili.

 

Václav Moravec, moderátor:

Říká ministr vnitra Ivan Langer. Ještě jednou děkujeme za návštěvu, někdy v dohledné době na shledanou.

 

Ivan Langer, ministr vnitra:

Hezký den.

 

Rádio Impuls, pořad Impulsy Václava Moravce, 16. října 2007