Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Stát dá 400 miliónů korun na prevenci kriminality

[15.10.2007]

Prevence kriminality

Stát dá 400 miliónů korun na prevenci kriminality

Prevence kriminality prioritou vlády

Stát vynaloží v příštích čtyřech letech na prevenci kriminality 400 miliónů korun. Kabinet chce posílit roli krajů a předcházet kriminalitě ve větších městech, informoval v pondělí ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Materiál Strategie prevence kriminality na léta 2008 až 2011 předpokládá také větší důraz na výzkumnou činnost.

"Vláda se jednoznačně shodla na tom, že prevence kriminality patří mezi její priority," uvedl Langer. Škála preventivních programů je podle něj široká - od výchovných programů pro školní i předškolní děti, přes kamerové monitorovací systémy, propagační akce pro veřejnost až k akcím varujícím cestující městské hromadné dopravy před kapsáři.

V letech 1996 až 2007 podpořil stát více než 4000 projektů ve 230 obcích částkou téměř 900 miliónů korun. Až dosud ale o akcích rozhodoval centrálně stát. Nyní by výběr projektů měly více ovlivňovat kraje.

Na celostátní úrovni však bude i nadále republikový výbor pro prevenci kriminality podporovat preventivní programy, které vláda považuje za závažné a jejichž řešení není na místní nebo regionální úrovni možné, uvádí se v dokumentu.

Větší města mohou čerpat finance po dobu čtyř let

Další změna se týká velkých měst s více než 25 000 obyvateli, kterých je v České republice 47. Těm by by mělo být při splnění stanovených podmínek zaručeno čerpání finančních prostředků na jejich preventivní programy po dobu čtyř let. Dosud musela města vycházet z jednoročních projektů.

Strategie prevence kriminality počítá na příští čtyři roky především se snižováním majetkové a násilné kriminality a eliminací rizikových sociálně patologických jevů. Cílovými skupinami jsou pak především děti a mladiství, recidivisté a sociálně vyloučené komunity.

Novinky.cz, 15. října 2007