Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: Schengenský systém pomohl zatknout tři lidi a nalézt pohřešované

[24.09.2007]

Evroská unie

ČTK: Schengenský systém pomohl zatknout tři lidi a nalézt pohřešované

Vstup ČR do schengenského prostoru

Díky připojení k Schengenskému informačnímu systému (SIS) české úřady zatkly dosud tři osoby, nalezly pět pohřešovaných a deset nežádoucích lidí, sdělilo dnes ČTK ministerstvo vnitra. Tyto informace rovněž ministr vnitra Ivan Langer (ODS) sdělil svým kolegům z nových členských států EU, kteří se sešli na Maltě.

Vstup do schengenského prostoru EU, který znamená například konec kontrol na hranicích, se čeká poslední letošní den. Už nyní ale úřady využívají informační systém SIS. Do něj se Česko napojilo 1. září a policisté a příslušné úřady v něm od té doby vznesli 229.000 dotazů týkajících se osob. Další stovky tisíc dotazů byly zaměřeny na doklady totožnosti, auta či zbraně.

"Třítýdenní provoz SIS ukázal, že ČR umí tento nejdůležitější nástroj schengenské spolupráce plnohodnotně a efektivně využívat," soudí Langer.

V Česku od pátku odborníci naposledy testují českou připravenost na vstup do schengenského systému EU. "Hodnocení dle mých informací probíhá úspěšně," zmínil Langer. Kontrola se zaměřuje na policii či pražské letiště, první informaci o výsledku kontroly by měla Česká republika obdržet 8. října. Delegace podle Langra hodnotí balíček SISone4all, což je softwarové řešení systému.

Úspěšný výsledek kontroly je podmínkou přijetí do schengenského prostoru. Vstupem do Schengenu se zruší kontroly na vnitřních hranicích mezi většinou starých a některými novými členskými státy EU. Nejpozději do konce března příštího roku se to stane i na mezinárodních letištích.

Zpravodajství ČTK, 24. září 2007