Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Články / blog.aktualne.cz: Ivan Langer: Neberte úplatky, neberte úplatky, nebo to na vás řeknou

[24.09.2007]

Korupce

blog.aktualne.cz: Ivan Langer: Neberte úplatky, neberte úplatky, nebo to na vás řeknou

Boj proti korupci - protikorupční linka 199

Od středy má totiž každý, kdo se stane svědkem nebo přímo obětí korupčního jednání, možnost vytočit linku 199 a najít tam radu a pomoc.

Korupci jsme vyhlásili boj v říjnu loňského roku. Stavíme na třech pilířích - prevence, průhlednost a postih. Na ministerstvech a státních úřadech jsme už provedli protikorupční audity a připravili jsme metodiku hodnocení dopadů regulace zákonů. Přijímat se budou jen ty zákony, které jsou skutečně třeba, protože platí, že čím méně stát rozhoduje o životech občanů, tím menší je potřeba někoho korumpovat.

Samozřejmě nemůžeme čekat, že transparentnějšího prostředí se všichni zkorumpovaní a zkorumpovatelní zaleknou. V novele trestního řádu jsme proto navrhli rozšířit okruh trestných činů, u kterých je možné nasadit policejního agenta, i o korupci. Je to především proto, že pachateli těchto zločinů jsou jak uplácející, tak uplacený a nikdo z nich nemá zájem na jeho odhalení. Potřebujeme proto, aby policie do kriminálního prostředí sama pronikla a trestnou činnost zdokumentovala.

Jenže policejní agent nedohlédne všude. Proto je třeba, aby se do boje proti korupci vrhli i samotní občané. K tomu jim může dobře posloužit právě zmiňovaná protikorupční linka. Provoz protikorupční linky zajišťuje nevládní nezisková organizace Transparency International, která si v boji proti korupci už vydobyla své renomé.

Ptáte se proč zprovozňujeme protikorupční linku, když už na Ministerstvu vnitra a nejen na něm takovou linku máme a proč její provoz nezajistíme sami? Ukázalo se, že lidé stávajícím linkám provozovaným samotnými úřady nevěří a raději volají třeba právě Transparency International. Spojili jsme proto síly – TI vyhrála výběrové řízení na provoz linky 199. Všichni, kterým není korupce lhostejná, najdou na této lince bezplatnou radu a bude-li to třeba, i účinnou pomoc bez obav, že svůj problém svěří zkorumpovanému úředníkovi, který vše zamete pod koberec. Bez obav, že budou prozrazeny jejich údaje či identita. V tomto ohledu totiž TI a MV odděluje „čínská“ zeď. Ministerstvo vnitra totiž bude získávat pouze statistické informace, nikoli zprávy o konkrétních případech. Linka funguje třetí den, a podle informací, které mám, na ni denně volají desítky lidí. Můžete i vy.

Ivan Langer, blog.aktualne.cz, 24. září 2007