Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Právo: Víte o korupci? Volejte linku 199, přeje si vláda

[20.09.2007]

Korupce

Právo: Víte o korupci? Volejte linku 199, přeje si vláda

Boj proti korupci

Speciální protikorupční linka 199, kterou provozuje česká pobočka nevládní organizace Transparency International (TI), začala včera v Česku oficiálně fungovat. Vláda si od ní slibuje zefektivnění boje proti úplatkářství.

Novou linku včera na tiskové konferenci představil spolu se zástupci TI premiér Mirek Topolánek a ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Proškolení operátoři budou na lince k dispozici ve všední dny od 9 do 17 hod. Zpoplatněna je podle standardních tarifů, během podzimu by však podle TI měla být zdarma.

„Samotná linka nemůže boj s korupcí vyhrát, ale věřím, že může být výrazným přínosem. Občanům poskytne možnost na korupční jednání upozornit,“ řekl Topolánek. Langer k tomu poznamenal, že hlavní přínos linky 199 spočívá v tom, že ji neprovozují státní úřady, ale právě nevládní organizace. Dodal, že ministerstvo vnitra ani vláda nebudou mít k citlivým informacím z linky žádný přístup.
„Existuje neproniknutelná zeď a my nikdy nebudeme mít přístup do samotného obsahu. Vyjma toho, co bude následně případně zpracováno a postoupeno policii k šetření,“ uvedl Langer.

Náklady na pilotní provoz protikorupční linky do konce února 2008 ponese stát. Zaplatí za něj zhruba 1,8 miliónu korun. Již na konci letošního roku však chce ministerstvo vnitra efektivitu a využití linky vyhodnotit. „Konkrétní závěry si slibuji do roka fungování,“ řekl Langer.

Protikorupční linka měla původně začít fungovat už od začátku letošního roku, její spuštění se ale zpozdilo kvůli problémům v jednání s telefonními operátory.

Právo, 20. září 2007