Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Olomoucký deník: Čest výjimkám

[10.09.2007]

Internet

Olomoucký deník: Čest výjimkám

Internetové stránky politiků

Mám blog, tedy jsem! V Česku to neplatí

Chcete znát názor svého politika a případně mu položit otázku? Zkuste se podívat na jeho webové stránky.
Na internetové síti už má své stránky většina vrcholných českých politiků. Z pětice šéfů největších stran je nemá jen předseda KSČM Vojtěch Filip. Jenže nejde jen o psaní občasných příspěvků, ale hlavně o komunikaci s voličem. A v tom zaostávají téměř všichni čeští politici.

Kázání, ne blog

„Je to unylé, nezajímavé. Nejsou to blogy, ale kázání,“ říká Adam Javůrek, správce blogů týdeníku Respekt.

Denisa Kera z katedry nových médií Karlovy univerzity přitom upozorňuje, že blogy, a především interaktivní, mají v oslovování případných voličů obrovský potenciál. „Jenže tuzemští politici na to ještě nepřišli,“ říká.

Ve světě je to již běžné. Nejoceňovanější je nejspíš web šéfa britských konzervativců Davida Camerona. Na adrese www.webcameron.org.uk/ najdete jeho domácí video, jak třeba při mytí nádobí jen tak vysvětluje svou ekologickou politiku. A podobně - tedy krátkým domácím videem -představuje i své plány.

A čeští politici? Většina jejich blogů vypadá jako pozapomenuté plakáty z loňské předvolební kampaně. Nebo vývěsky stranických tiskových zpráv.
Tak třeba stránka, jejímž založením se na jaře chlubil premiér Mirek Topolánek (ODS). Sliboval i odpovídat na dotazy čtenářů, ale poslední zápis je z července. Titulu navíc vévodí přehršel oficiálních oznámení vlády a ODS.
U Jiřího Paroubka (ČSSD) je na diskusním fóru nejčerstvějším příspěvkem pochvala Paroubkovi za jeho státnické vystupování při loňském sestavování vlády a Paroubkovo poděkování za ni.

Někteří politici sice využili nabídky některých serverů, aby si na nich založili své blogy, ale většina z nich po počáteční euforii ochladla, a tak třeba poslední (a celkově čtvrtý) příspěvek premiéra Topolánka je z poloviny května.
Více vytrval Jiří Paroubek -v posledním příspěvku na serveru Aktuálně.cz z posledního čtvrtka uvádí na správnou míru články o své osobě.

Čest výjimkám

Čestnou výjimku tvoří dva politici ODS - ministr vnitra Ivan Langer
a moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský. Oba odpovídají čtenářům na jejich dotazy a radí jim.Poslední reakce obou z nich je sice měsíc stará, ale vzhledem k tomu, že každému přijde víc než desítka dotazů týdně a navíc jsou to spíš prosby o vysvětlení, je to práce na několik hodin týdně.

Olomoucký deník, 10. září 2007