Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Přepisy diskuzí / Ivan Langer: Otázky Václava Moravce

[09.09.2007]

Ministerstvo vnitra

Ivan Langer: Otázky Václava Moravce

Ivan Langer společně s Františkem Bublanem hosty diskusního pořadu

Moderátor

Vítejte a hezkou neděli vám všem. Povinné používání zimních pneumatik, řidičské průkazy na zkoušku, přehlednější odstupňování a jejich obodování přestupků, 160kilometrová rychlost na dálnicích na místo dnešní 130. to jsou jen některé ze změn, které se můžou do roka a do dne objevit v novém zákonu o provozu na silnicích, který začíná chystat Ministerstvo dopravy. Veřejnou diskuzi o zásadních změnách bodového systému zahájíme právě v dnešních Otázkách. K čemu nám ale jsou zákony, když strážců jejich dodržování se nedostává. Policii stále chybí bezmála 3 300 lidí a stínový ministr vnitra František Bublan tvrdí, že bude hůř. Proti tomu ministr vnitra Ivan Langer říká, že generační obměna policii pomůže. V úvodu vám nabídneme duel právě ministra vnitra Ivana Langera a předsedy sněmovního bezpečnostního výboru, stínového ministra vnitra za ČSSD Františka Bublana. A o jakých tématech se po dnešních Otázkách začne mluvit? Šéf sněmovního bezpečnostního výboru František Bublan odhaduje, že na konci roku bude policii kvůli hromadným odchodům policistů chybět 5 - 6 000 lidí. Koncem příštího týdne se na Staroměstském náměstí v_centru Prahy uskuteční demonstrace policistů a hasičů, ti chtějí dát najevo nespokojenost s důsledky nového služebního zákona. Ministr vnitra Ivan Langer zákon hájí.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

94 % policistů si ve srovnání platu za první pololetí 2006 a platu za první pololetí 2007 polepšil.

 

Moderátor

Ministerstvo dopravy už sestavilo komisi expertů pro úpravy bodového systému. Ministr Řebíček chce, aby zásadní novela bodového systému vstoupila v platnost 1. lednu roku 2009.

 

Moderátor

A jak bylo řečeno prvními hosty dnešních Otázek jsou ministr vnitra ČR, místopředseda ODS Ivan Langer, vítejte po čase v Otázkách, dobrý den.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Dobrý den přeji.

 

Moderátor

A předseda sněmovního bezpečnostního výboru a stínový ministr vnitra ČSSD František Bublan, hezký den i vám.

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Dobrý den.

 

Moderátor

Ministr vydal brožuru, u svých úspěchů vynechal chyby. Langer se chválil za statisíce. To jsou jen dva z titulků, kterými deníky uvedly v tomto týdnu bilancování prvního roku ve funkci Ivana Langera. Pane ministře, s tou brožurou, lidově řečeno, nenaběhl jste si na vidle?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Já jsem přesvědčený, že nikoli. Já jsem jasně řekl, že se nepřicházím chlubit, ale skládat účty a považuji za naprosto přirozené, když firma s rozpočtem 56 miliard, která má 100 000 zaměstnanců, po roce bilancuji a říká, co jsou nové projekty, na kterých se pracuje.

 

Moderátor

A k tomu je zapotřebí vydávat tu brožuru?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Já jsem přesvědčený, že ano. Já se snažím komunikovat profesionálně, pracovat profesionálně a spolupracovat s profesionály. Podíváte-li se na jakoukoli firmu, která skládá účty a současně velmi často přece slýcháváme od vás novinářů, jak vláda komunikuje neprofesionálně, je nesrozumitelná a my se snažíme pracovat profesionálně.

 

Moderátor

Ale jste kritizováni například za to, že nechcete víc vystupovat na tiskových konferencích, že k tomu není zapotřebí vydávat knížku, abyste komunikovali profesionálně nebo je zapotřebí vydávat nějakou brožuru?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Tak já jsem chtěl shrnout 365 dní, co se na ministerstvu odehrálo. Beru to jako skládání účtů, které dávám k dispozici poslancům, senátorům a lidem, kteří pracují v obecních, městských zastupitelstvech, prostě do té sféry, se kterou my pracujeme a pro kterou pracujeme, tak ať vidí, co dělají a ať můžou říct, to se nám líbí, to se nám nelíbí. To je skládání účtů, žádné chválení.

 

Moderátor

Tisková mluvčí Ministerstva vnitra Jana Malíková řekla ve čtvrtek zpravodajskému serveru iDNES, že jedna brožura stála v průměru 20 korun, jen grafický návrh stál daňové poplatníky 200 000 korun. Následuje citát slov Jany Malíkové: "Státní správě je často vytýkána netransparentnost a nedostatek schopnosti komunikovat, všichni mají právo na kvalitně a profesionálně zpracované informace, tím spíš, že agenda Ministerstva vnitra je široká a zasahuje mnoho oblastí." Pane ministře, když jen grafický návrh tedy stál zhruba těch 200 000, kolik stála ta brožura jako celek?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Tak jeden kus je odhadován na 20 korun a znovu říkám, rozpočet 56 miliard korun, je to jedna z největších firem.

 

Moderátor

Kolik jste toho vydali?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Zatím zhruba 1 000 kusů a ten další náklad bude odpovídat poptávce, která po ní bude.

 

Moderátor

Tedy nějakého zhruba půl milionu korun.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Já bych řekl, že necelého půl milionu, ale znovu odpovídám, já to považuji za součást skládání účtů, za transparentní prezentaci toho, co se na ministerstvu za rok po dobu, co jsem ve funkci odehrálo a současně, jestli můžu nějakou reakci na ten titulek v novinách. Já jsem na té tiskové konferenci jasně řekl, že se nechválíme, že skládáme účty a že jsou věci, které se nám povedly a které se nám nepovedly. Já mám lepší fotografii.

 

Moderátor

Nevyplácal jste zbytečně dvě stránky na vaši sebeprezentaci?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Já jsem kapitán týmu a tady ukazuji ten tým. Síla toho týmu je právě v tom, že je takto početný, takto kvalitní a já nesu odpovědnost za to, co ten tým odvádí a jsem na ten tým také náležitě hrdý.

 

Moderátor

Pane předsedo Bublane, vy jste označil vydání té brožury za mrhání peněz daňových poplatníků, trváte si na těch slovech?

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

No, to si trvám, protože pan ministr říkal, že 56 miliard, to je pravda, ale víte pane ministře, že ten rozpočet je hodně napjatý, takže tam každých sto tisíc hraje velkou roli a já jsem zažil situaci, kdy jsme se tam s náměstky dohadovali o třeba ještě menších částkách, protože se to do toho rozpočtu třeba nemohlo vejít.

 

Moderátor

Co kdybych vám ale pane předsedo namítl, že byste jako sociální demokracie měli lidově řečeno držet basu tady s ministrem vnitra Ivanem Langerem nebo držet ústa, protože když se podívám na to, že jste zpytovali svědomí loni v květnu, v čase předvolební kampaně vyšly inzeráty někdejších ministrů pro místní rozvoj Radko Martínka, někdejšího ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha, kde byly jejich fotografie před volbami, stálo to statisíce daňové poplatníky, takže jeden z 18, druhý bez 2 za 20?

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Vy se obracíte na mě, já jsem nic takového nedělal, ani bych to neudělal.

 

Moderátor

Vy tady zastupujete ČSSD, tak jestli by ČSSD neměla zpytovat svědomí?

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Já jsem tady v roli stínového ministra vnitra a mě by to nevadilo, kdyby to byla skutečně nějaká prezentace a kdyby tam byl nějaký obsah, ale já už jsem to viděl, tam je víc fotografií než nějakého textu ten text je tak trošku jako bezobsažný. To nejsou nějaké nové informace, kdyby jste, pane ministře, udělal tiskovku, kde by jste řekl, tak za tento rok jsme udělali toto a chceme udělat další témata, rozvinout, tak možná, že v těch novinách by se neobjevily takové kritické články, ale skutečně by se tam objevil ten obsah. Tam ten obsah není a tím, že je tam mnoho fotografií tak potom to tak dopadá a já chtěl ještě jednu takovou malou poznámku. Já jsem slyšel takovou reakci přímo od policistů. Říkali mi, v Kadani máme služebnu po mateřské školce a už několik lete tam chodíme na toalety, které byly určeny pro malé děti, kdyby se část toho věnovala na ty naše toalety, tak bychom byly raději než tato prezentace.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Já zareaguji ve dvou rovinách. Zaprvé, já bych vůbec nevyčítal bývalé vládě, že se snažila komunikovat s veřejností prostřednictvím inzerátu. V předvolební kampani je to něco jiného, ale v průběhu volebního období to považuji za naprosto normální věc. Podívejte se do Británie, politický marketing naprosto standardní součást politické práce. Jeden z největších zadavatelů reklamy ve Velké Británii je vláda, první poznámka. Druhá poznámka. Já si myslím, že by stálo za to, si to pečlivě přečíst, pane předsedo, protože tam je 110 konkrétních projektů, úplně nových projektů, které byly nastartovány. A hovoříte-li o těch služebnách a té mateřské školce, to je potřeba se podívat, kdy ten dluh vznikl, odkdy v té mateřské školce jsou, odkdy chodí na ty malé pisoáry a právě proto je tam zmíněn projekt P1000 a 3 miliardy korun, které jsme jako samostatný projekt připravili, rozjeli a ten projekt také běží. Modernizace policejních služeben.

 

Moderátor

Mně jde pánové o ty jednotlivé detaily týkající se reformy policie, mrhání peněz daňových poplatníků, to budeme ještě rozebírat v této části Otázek. Vy pane ministře, tedy nevidíte tu svoji brožuru jako politickou chybu a že byste to zaplatil nakonec ze svého a omluvil se veřejnosti,

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Já to beru jako standardní součást práce Ministerstva vnitra, práce ministra, který skládá účty za to, co dělá, jako standardní součást politického marketingu, který je a tam máte 10 konkrétních projektů a řekněte mi a mě by zajímalo, já bych se radši bavil o tom obsahu, o těch projektech, který je špatný, co se líbí, co se nelíbí. Stejně tak jako já jsme řekl, že jsou věci, které se nám poodvedly více, které se nám povedly méně a to jsem říkal velmi otevřeně.

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Já bych krátce na to reagoval. O vás se říká, že by jste mohl být ministrem reklamy.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

To říká váš kolega Tejc.

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Ale teď jeden bod Schengen. Schengen byl nastartován už před 4 lety, ta naše vláda do toho investovala, skutečně hodně peněz, za naší vlády proběhly evalvace, vy jste přišel do vlády, kdy vlastně už nastala ta koncovka.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

To se pletete.

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

To se nepletu, to vím úplně přesně. Dokonce za naší vlády byl ten termín ještě o něco bližší, i když vím, že to není naše věc, že je top věc ostatních zemí, ale dávat si to tam jako svojí zásluhu mně připadá trošku neskromné.

 

Moderátor

Pojďte teď pánové rozebírat všechny ty věci, které v té brožuře jsou. Tak tady například oddíl 6, když se podíváte na tu brožuru, tak tam v tomto oddílu 6. efektivní veřejná správa, včeličky, živý organismus, fotografie. Ale v tomto týdnu se veřejnost dozvěděla, že 3 měsíce po zrušením Ministerstva informatiky se objevuje nečekaný problém. Z oficiálních dokumentů nelze zjistit co se stalo s majetkem za čtvrt miliardy korun. Pokud bych chtěl být trochu ironický, mohl bych říci, jestli místo včeliček tam nedat hejno strak. A teď se dostáváme k tomu, o čem referovaly Hospodářské noviny. Poslanci kontrolního sněmovního výboru podle účetních dokladů nezjistili například kolik počítačů a dalšího vybavení se prodalo, převedlo jinam nebo zlikvidovalo. Zpráva, do které deník nahlédl konstatuje, že na začátku roku mělo Ministerstvo informatiky majetek za 593 milionu korun, v květnu před zánikem zhruba 346 milionů korun. Není však možné vyčíst, kde rozdíl majetku skončil, přestože autoři zprávy z Ministerstva vnitra o likvidaci Ministerstva informatiky tvrdí, že účetnictví a skutečný stav majetku se neliší. Vzápětí však vyjmenovávají položky, kdy se majetek po zrušení úřadu nepodařilo najít. Pane ministře, není toto jasná ukázka, že se ty věci rozkradli a že někam zmizelo čtvrt miliardy?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Tak pokud se rozkradli, tak kde se rozkradli, jestli za tu dobu, co jsme toho půl roku po existenci Ministerstva informatiky tam byla, to za prvé. Za druhé - není pravda, že se ty věci nedají dohledat. Zatřetí - z těch avizovaných 250 milionů korun, 240 milionů korun je rezervní fond, který byl převeden. Další peníze byly převedeny v rámci delimitace, takže já to betu jako poplašnou zprávu, která neodpovídá realitě. Nicméně dali jsme to prověřit, probíhá na základě tohoto impulsu důkladnější prověrka, jejíž výsledky budou zveřejněny. Teď v tuto chvíli mohu říct, že se nedá dohledat, že neplatí 250 milionů korun a že se pohybujeme teď při té identifikaci toho, co bylo převedeno a jestli to tam vůbec bylo a jestli se to neztratilo dávno předtím, to provádíme teď.

 

Moderátor

A kolik tam lidově řečeno létá v luftu, když ne čtvrt miliardy?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

To vám teď nemohu říci. Podle mých předběžných informací se tím zabývá ekonomická náměstkyně paní Vysloužilová. Jsou to položky, kde existuje otazník, ale v řádech desetitisíců a statisíců korun.

 

Moderátor

Nikoli tedy přes milion?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

To už po mně nechtějte, abych řekl nějaký kategorický soud. Já jsem řekl, lze to dohledat, drtivá většina těch financí v řádu 245 milionů korun je jasně určená a to je finanční majetek, který byl převeden a teď se provádí specifikace tohoto majetku, aby bylo jasno, kdo je za to zodpovědný. Já jsme poslední člověk, který někoho bude chránit, že bych chránil a ochraňoval nějakou straku.

 

Moderátor

A kdy bude jasno, kdy budete mít tu kontrolní zprávu?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Já předpokládám, že do měsíce budeme mít jasnou tečku.

 

Moderátor

Je nás málo, stěžují si policisté další hromadné odchody mají následovat. V současnosti chybí policii zhruba 3 300 lidí. Odchody policistů způsobené novým služebním zákonem platným od začátku roku sice pokračují. Ministr vnitra Ivan Langer ale koncem týdne oznámil, že se v červenci a v srpnu podařilo zvrátit poměr mezi odchody a nástupy. Je zřejmé, že policii potrvá ještě dlouho než se podaří obsadit všechna volná místa.

 

Autor

Například hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil postrádá ve svém kraji zhruba 300 mužů zákona. Scházejí především policisté v terénu, tedy ti, kteří by pracovali v pořádkové a dopravní službě.

 

Miloš Vystrčil /ODS/, hejtman kraje Vysočina (10.8.2007):

Třeba Velký Beranov má 31 tabulkových míst. Situace je ale taková, že složí vlastně 19, respektive 18 policistů.

 

Autor

Jihlava v pátek odpoledne, kolony auta a nervózní řidiči. Dopravu nikdo neřídí. Policisté mimo kameru přiznávají, že jsou spíš úředníci než strážci pořádku a navíc je jich pořád málo.

 

Jaroslav Bílek, komisař, PČR Jihlava (10.8.2007):

Krajské město by si zasloužilo, aby těch policistů bylo víc. Potřebovali by jsme policisty do výkonu služby pro pořádkovou policii, dopravní policii a samozřejmě kriminální policii.

 

Autor

Nedostatek policistů hlásí i další regiony republiky, například Rychnov nad Kněžnou.

 

Zdeněk Hlaváček, řed. OČ PČR, Rychnov nad Kněžnu, 26.6.2007:

To je největší podstav, který pamatuji, zejména chybějí lidé v pořádkové a dopravní službě, to znamená v tom přímém výkonu na ulici. Je to citelné, ale musíme se s tím vypořádat, silnější útvary pomáhají těm slabším.

 

Autor

Daňovým poplatníkům vadí, že policisty v ulicích moc často nepotkávají.

 

Občané Rychnova nad Kněžnou (26.6.2007):

To jsem viděl párkrát, ale v ulicích moc ne.

Většinou, když je nějaká akce, jinak moc ne.

Jednou za půl roku jednu hlídku.

Mně připadají, že snad ani nejsou.

 

Autor

Ministr vnitra Ivan Langer nepovažuje odchod policistů v souvislosti se služebním zákonem jen za špatnou věc. Podle něj dochází ke generační obměně v policii, což je dobrá zpráva.

 

Moderátor

Ministr vnitra Ivan Langer také vyvrací tvrzení, že nový služební zákon ve svém důsledku snižuje policistům platy. 94 % policistů podle Ivana Langera v prvním pololetí ve výplatním sáčku našli větší peníze. Začněme teď u vás, pane předsedo Bublane, jako u šéfa sněmovního bezpečnostního výboru, vy odhadujete, že na konci roku bude chybět policii 5 - 6 000 lidí. Není to svým způsobem poplašná zpráva, když ministr vnitra teď tvrdí, že se daří ony příchody kompenzovat odchody policistů?

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Tak poplašnou zprávu šířit nechci, nechci také mluvit o tom, že se chystá nějaká katastrofa, ale ona ta situace v policii není příliš utěšená a záleží, jak ta čísla vezmeme. Samozřejmě přes těch 90 % policistů si buď to polepšilo nebo zůstalo na stejném, ale stejně tak, pane ministře, vy ta čísla určitě znáte, také dobře 2 500 policistů si pohoršili a z toho 650 policistů má ten plat nižší o 5 000 korun, což je docela velká částka, takže se nedivme, že je určitá nespokojenost a právě tak jak to zaznělo v tom příspěvku, týká se to policistů z dopravní policie a z pořádkové policie. Ti skutečně mají nejnižší tarifní mzdy a tito také dá se říct nejvíce odcházejí.

 

Moderátor

Dá se mluvit o ochromění těchto útvarů v souvislosti s odchody a tomu, že se policii nedostává těch 3 300 lidí?

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

No, se nedostává, on ten pokles trošku se sice jakoby zastavil, odešlo asi 2 700 policistů v tomto roce. Přijato jich bylo 718 nebo takové nějaké číslo a pokud to půjde tímto tempem, tak možná se k tomu číslu dostaneme.

 

Moderátor

Varujete tedy stále, že na konci roku může chybět i 5 000 policistů?

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Radši kdyby to nenastalo, jenže uvažuji logicky, že nástupní termíny k policii byly září, říjen, většinou po vojně a potom také stejně uvažujeme spolu o tom, že jakmile těmto policistům, kteří si polepšili na tom platě, vyprší ten jeden rok ze služby pod tím lepším platem, tak budou také zvažovat, zda zůstanou nebo nezůstanou a já také souhlasím s tím, že třeba je také zapotřebí nějakou generační výměnu, ale ještě jedno číslo řeknu, asi 60 % policistů odešlo, těch, kteří už mají odslouženo 25 let a více, to by mi tak moc nevadilo, ale 40 % těch mladších, to mi vadí. Protože to je škoda, ta se těžko nahrazuje, do těch lidí bylo vloženo spoustu prostředků, tady bych hledal důvody, proč odcházejí, z jakých důvodů, jestli jsou nespokojeni, jestli je ta práce nebaví, jestli mají nějaký pocit frustrace a podobně.

 

Moderátor

Pane ministře, když teď naváži na slova Františka Bublana, vy počítáte s tím že může na konci roku chybět až 5 000 policistů, před čímž František Bublan jako šéf bezpečnostního výboru varuje?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

My počítáme s tím a já jsme řekl jasně, že nemáme vyhráno, že každý, kdo zná tu věkovou strukturu policie, zná nový služební zákon, tak ví, že se dá předpokládat, že v novém roce přijde, tak jak to zmiňoval pan předseda Bublan, další vlna policistů, kteří budou odcházet.

 

Moderátor

Může chybět až 5 000 policistů?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Neumím to odhadnout v tuto chvíli. Záleží to samozřejmě na tom, kolik jich dojde a kolik se jich podaří nabrat. Já nechci teď spekulovat o čísle, já se chci bavit o tom, co je příčinou, proč odchází a kdo odchází. A nám se podařilo několik věcí. Za minulého zákona, minulého vedení odcházeli, ten poměr, kteří odcházeli, tak byl největší poměr co odcházelo právě těch mladých policistů po 10 letech služby, to se podařilo převrátit. Proč odcházejí? Odcházejí proto, že mají odslouženo a že si chtějí užít výhod služebního zákon. To je v pořádku. Odpovídám, kdo odchází? Odchází opravdu zejména ti starší policisté a v tomto smyslu, když řeknu, že 94 % si polepšilo, tak nám zůstává přesně těch 6 % 2 440 policistů, o kterých hovořil pan předseda a teď si položme otázku, jestli ten zákon a jeho aplikace je postavena špatně nebo dobře. Jestli mám 94 % v pořádku, já ale dodávám a tlačím na policejního prezidenta, že chci znát osudy, každého jednoho toho policisty, který je v propadu, protože jsem řekl, že každý, kdo odvede stejný objem práce, stejnou kvalitu práce, tak nemůže na konci roku mít menší příjem.

 

Moderátor

K platům se hned dostaneme, ale když se podíváme na naplnění toho počtu odcházejících policistů, 3 300 lidí teď chybí policii. Vedení policie se rozhodlo hromadným odchodům čelit třemi nástroji. Podívejme se na ně, tady jdou. "Za prvé policie spustila rozsáhlou náborovou kampaň Hledám parťáka, za druhé policie plánuje další propagační kampaň,, která má vylepšit obraz policie v očích veřejnosti a pak zatřetí, každý policista, který do sboru přiláká nového kolegu, získá odměnu ve výši 3 - 5 000 korun českých." Konec citátu. Pane ministře, kolik lidí už získalo odměnu za to, že přivedli nového kolegu?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Já nejsem ministr policie. To jsou věci, které jsou v bezprostřední pravomoci a odpovědnosti policejního prezidenta. Ministr vnitra je odpovědný za nastavení systémových opatření a tady musím říct, že samozřejmě platí, že v průměru je vždycky ukrytý ďábel. Ale platí-li, že v průměru narostl plat u policie o 3 400 korun, to je o 12 %, tak ten systém takto je nastaven dobře a je potřeb ty jednotlivé osudy, těch lidí přesně definovat.

 

Moderátor

Teď mi jde o ty nástroje, jaké nástroje považujete za efektivní za všeho pohledu, v náboru nových policistů?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Ano, souhlasím s tím, že chybí ještě jeden a to je, že naplňování početních stavů je součást také osobního hodnocení služebních funkcionářů, protože v minulosti se na to vůbec nehledělo a já chci, aby každý jeden, a takhle já bud hodnotit i policejního prezidenta, jak to zvládne, aby každý jeden ředitel si uvědomoval svojí odpovědnost za počty lidí a jak se mu daří a jak je získávat a podle toho bude také hodnocena a podle toho také bude odměněn.

 

Moderátor

Pane předsedo, ty tři nástroje, které jsme zmínil, kterými se vedení policie snaží získat a doplnit chybějící počty vy považujete za efektní.

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Samozřejmě kampaň někdy je nutná a je zapotřebí do toho vložit nějaké prostředky, ale já bych tady u toho byl velmi na pozoru, pane ministře, protože já už mám informace o tom, tím jak tlačíte na ty policejní funkcionáře, aby získali nové lidi, že potom dochází k tomu, že oni v té nouzi hledají čeho se chytnout a už jsem zaznamenal případy, že lidé, kteří byli před rokem, kteří se hlásili k policii a neprošli psychotesty, takže pro ně se cesta zastavila, tak jsou znovu oslovováni.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Tak to mi řekněte. Já tvrdím, že ta pravidla jsou tak striktní a zejména v oblasti psychotestů.

 

Moderátor

Promiňte, vy máte konkrétní informace, že se obcházejí pravidla, při přijímání do řad policie?

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Ne, že by se obcházely, ten člověk je znovu osloven, znovu jde na psychotesty, což je v rozporu se zákonem, protože tam musí být 2letá lhůta a on těmi psychotesty projde, to znamená...

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Ukažte i jednoho, dva, tři čtyři, kteří takhle prošli.

 

Moderátor

Máte jako předseda sněmovního výboru, registrujete konkrétní případy, kde je porušen zákon?

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Tento případ jsem zaznamenal, tento podnět jsem dostal, takže já to jenom říkám na dokreslení toho, že za každou cenu získat policisty, aby potom byli méně kvalitní, nemá význam. Kromě těch platů, které jsou možná u některých důvodem k tomu odchodu, tak potom je tam další důvod, ten je teďka také dost citelný, to je možná nedobrá personální politika. Jestli už znáte pojem žabákování.

 

Moderátor

Co to je žabákování?

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Žabákování je přeskakování, to znamená, když je někdo vytipován na nějakou funkci a on ještě není na té úrovni toho postu, že by mohl postoupit třeba na ředitele nějaké služby, tak tzv. zahákuje, to znamená, že se povýší během 14 dnů o 3 místa, aby potom mohl být do té funkce vybrán.

 

Moderátor

A to se teď za Ivana Langera při jeho vedení resortu žabákuje?

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Tak se hodně žabákuje a lidé to vnímají velmi negativně, protože říkají, já stejně ničeho nedosáhnu, protože někdo bude vybrán, protože je zadobře s panem ministrem nebo s nějakým jiným funkcionářem a potom do té funkce bude lehce dosazen a já se mohu snažit jak chci a nežabákuji, tak se do té funkce nedostanu.

 

Moderátor

To něco takového vy, tedy vaší personální politikou je žabákování?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

V žádném případě a tady je potřeba, pane bývalý ministře, si také uvědomit, proč ten stav nastal. Přece 3 roky od platnosti služebního zákona se uzavřela olověná poklice na několika strukturách v řízení vedení policie, zůstávali lidé, kteří čekali jenom na to až nabude účinnosti nový služební zákon a odejdou a neexistovala ta plynulá generační obměna a teď skutečně došlo k tomu, že na jedné, na druhé, na třetí úrovni řídící struktury najednou lidé odejdou a zůstane to prázdné. Služební zákon je přece postaven na kontinuální generační obměně a ta teď není možná.

 

Moderátor

Proto musí dojít k tomu žabákování.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Žabákování, já to slyším poprvé. Ale tady bych prosil také velkou míru odpovědnosti a profesionality a řici si, proč to tak je, protože najednou, jak nabyl účinnosti služební zákon, řídící pracovníci odešli ze dne na den, vzniklo vakuum. Proto v této době, kterou já pořád beru jako přechodnou, může docházet k tomu jevu, který já nepovažuji za standardní, nicméně rozumím tomu, že v téhle té době k němu může dojít.

 

Moderátor

Když se připustil, že takový jev existuje a může k němu docházet, když František Bublan tvrdí, že má nějaké příklady porušování zákona, že se do policie mohou dostat, když vám je předá, tak jste ochoten tu věc prošetřit?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Tak nepochybně ano. Nicméně primární odpověď by měl vědět policejní prezident. Já vždy budu trvat na tom, aby zákon byl dodržován a pokud je porušen v nějakém konkrétním případě, musí za to odpovědný člověk nést postih.

 

Moderátor

Teď se velmi stručně ještě dostaneme k platům. Koncem příštího týdne se chystají nespokojení policisté a hasiči do Prahy na demonstraci právě kvůli výši platu. Ač ministr vnitra tvrdí, že nový služební zákon platný od začátku roku se projevil na zvýšení platů u 94 % příslušníků policejního sboru odbory mají jiný názor. Demonstraci na pražském Staroměstském náměstí chtějí lidé koncem příštího týdne požadovat lepší finanční ohodnocení své práce a vyjádřit nespokojenost s důsledky nového služebního zákona. Organizátoři očekávají účast až 3 000 lidí. Unie bezpečnostních složek, která demonstraci chystá, má už vybraného i zprostředkovatele, pro jednáním s vedením resortu vnitra, je jím zpěvák Daniel Landa, pane ministře, jste ochoten jít na tom jednání s Danielem Landou a aby on byl zprostředkovatelem těch 6 % nespokojených proti Ivanu Langerovi?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Já si spíš kladu otázku, proč ta demonstrace je. Já to beru jako hrubé porušení daného slova, na kterém si zakládám. My jsme měli velké jednání se zástupci všech odborů a tady je potřeba si říct. Kdo jsou tyto odbory, které toto jednání nebo tuto demonstraci organizují. Protože ostatní odbory, Nezávislý odborový svaz Policie, odbory hasičské, odbory zaměstnanců ve státní správě se od této akce jednoznačně distancují. My jsme si řekli, že budeme diskutovat, budeme jednat a ten průběh ukázal, že to jednání má smysl. Řekli jsme si a řekli to i zástupci Unie bezpečnostních sborů, že se nebude demonstrovat a oni jednostranně přerušili tu komunikaci, jednostranně porušili dané slovo a v této situaci, odešli od jednacího stolu, praštili za sebou dveřmi v situaci, kdy s ostatními velkými odbory se jedná a výsledky těch jednání jsou transparentní a jsou prokazatelné.

 

Moderátor

A když za vámi pošlou Daniela Landu, tak si zazpíváte?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Tak já neumím zpívat jako Daniel Landa, jakkoli jeho písničky a hudbu mám rád, ale tady si myslím, že míček je na straně toho, kdo z toho kurtu odešel a já se doopravdy necítím jako ten, který prokázal neschopnost a neochotu komunikovat. Důležité je také, ať si to odbory zastupující policisty, hasiče, celníky a Vězeňskou službu vyjasní mezi sebou, protože ty největší se od tohoto jednoznačně distancují.

 

Moderátor

Podle vás pane předsedo, je teď nutné demonstrovat, když jde o 2 000 nebo 3 000 lidí, jak tvrdí Ivan Langer a chce ty případy řešit individuálně?

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Jestli je to ta skupina, která není spokojená. Já bych ještě pane ministře trošku k tomu, abyste se na to možná hlouběji podíval, protože tak jak já mám informace, je docela různá praxe při uplatňování přesčasových hodin, placených a neplacených. Je velký rozdíl v krajích. Někde to platí, někde jsou velni nespokojní, někde dokonce dostávali příslib, že v pololetí dostanou nějakou velkou odměnu, aby se jim ten deficit trošku zmírnil. Nedostali nic, takže oni jsou skutečně nespokojení, oni tím vyjadřují ten stav jaký je.

 

Moderátor

Má ta demonstrace vaší podporu nebo když Ivan Langer říká, že on s nimi jednal a považuje to za porušení, jednostranné porušení slibů, že nemá důvod, proč s nimi teď jednat.

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Podívejte se, mojí snahou není, abych rozvracel policii, abych s ní dělal Ladův obraz Česká hospoda, to určitě ne, ale já jsem podal pozměňovací návrh.

 

Moderátor

Ona ho policie v některých momentech a teď o tom budeme mluvit, ona ho policie dělá sama ze sebe ten Ladův obraz.

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Víte, já jsem údolů pozměňovací návrh, abychom zrušili těch 150 hodin, možná by se ta situace trošku vyřešila, když bude ten tlak na vás, pane ministře, na policejní prezidium trošku silnější, třeba se to více pohne, protože toto už trvá víc jak půl roku a oni neustále dostávají slib, my vám to nějakým způsobem budeme vylepšovat.

 

Moderátor

Jste ochoten jít na změnu toho, na ten pozměňovací návrh těch předčasných...

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

To je návrh, který by bohaté učinil ještě bohatšími, protože v tu chvíli by se policejním funkcionářům, kteří mají příplatek za vedení, proplácely i přesčasové hodiny a ten návrh je v tomto smyslu špatný. V čem souhlasím? A to je zase věc policejního prezidenta, nicméně uložil jsem to, aby to byla součást služebního hodnocení. Přesně tlak na aplikační praxe a existují krajské zprávy, kde na to, lidově řečeno, šéfové kašlou a dělají si to po svém, ale to už je otázka nikoliv zákona, ale jeho aplikace. Ještě drobnou poznámku, každý má možnost říci svůj názor. Já si zakládám na tom, že držím své slovo a jednám. Jestli mám pocit, že něčemu tato demonstrace může ublížit, tak je to přesně tomu, o čem jsme se bavili. Průměrný plat v policii je přes 30 tis. Kč. Průměrný plat policisty je 150 %, to znamená o 50 % více než ostatní státní správy a tato demonstrace znovu, jako drtivá většina policistů dobře nahlodá obraz policie v očích veřejnosti a těžko se budou hledat lidé, kteří by do policie šli, přestože ta realita pro drtivou většinu lidí, kteří u policie slouží, je úplně odlišná, než tam bude zaznívat.

 

Moderátor

Poslední reakce stručná?

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Ten průměrný plat je tolik, jak říkáte, ale vezměte si, kolik je u policisty, který měl třeba 25 tis. Kč a teď má jenom 20 tis. Kč. On si vzal hypotéku, on třeba dojíždí z Ostravy, jsou takové případy a on najednou začne počítat, říkat si, mně se to nevyplatí, já od té policie odejdu, protože to je velký propad.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

A proto jsem řekl, že chci znát osud každého toho jednoho policisty. Ale znovu říkám, nejsem ministr policie a 94 % je na tom dobře, to znamená, že ten systém jako takový je nastaven správně.

 

Moderátor

Křik a hádky, na spadnutí byla i rvačka. I tak vypadala koncem srpna porada vedení policie o reformě jednotlivých útvarů. Hlavními aktéry sporu byl ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice a šéf protidrogové centrály Jiří Komorous. Kubice měl Komorousovi vytknout jeho předlistopadové kontrakty se státní bezpečností. Komorous pak podle očitých svědků řekl, že by si s ním celou věc nejraději vyřídil fyzicky. Policejní prezident Oldřich Martinů v tomto týdnu kvůli hádce uděloval výtky jednotlivým šéfům.

 

Autor

I když ministr vnitra Ivan Langer dává už delší dobu najevo, že se mu nelíbí současná organizace policejních útvarů, novou tvář má kriminální policie získat až za rok a půl.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, 29.8.2007:

Policie má příliš mnoho funkcionářů, kteří nemají toho moc co na práci. My chceme zmenšit počet těch, kteří jakoby velí sami sobě.

 

Autor

Na začátku roku došlo ke zrušení finanční policie. V polovině července pak musel křeslo šéfa útvaru kriminální policie opustit Jan Švejdar. Úřad má teď na starosti náměstek policejního prezidenta Jiří Houba. Další kroky reformy mají teprve přijít. Na odhalování zločinu se má podílet více řadových kriminalistů.

 

Pavla Kopecká, mluvčí kriminální policie, 29.8.2007:

Podrobné návrhy nechceme uvádět, nechceme nijak rozebírat do té doby, než nám přijde ke schválení právě tento návrh z ministerstva vnitra.

 

Autor

Vnitro už jich má na stole několik. Tím nejdůležitějším je vznik Národního kriminálního úřadu. Do něj by se sloučili tři speciální útvary. Kubiceho Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, Komorousova Národní protidrogová centrála a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. Dnes si podle ministra vnitra spíše konkurují než spolupracují, proto je chce mít pod jednou střechou.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, 29.8.2007:

To je předmětem diskusí, lepší koordinace, ať již v podobě sloučení nebo zastřešení stejné metodiky práce.

 

Autor

Policejní reforma má zatím jen obrysy a prochází připomínkovým řízením. Ministr vnitra Ivan Langer věří, že všechna další jednání proběhnou hladce a reforma začne platit v roce 2009.

 

Moderátor

V souvislosti s reformou policejních útvarů například Hospodářské noviny kritizovaly ministra vnitra Ivana Langera za rozpuštění finanční policie, která se specializovala na zabavování zločineckých peněz. Zatímco loni takto policie zabavila bezmála 1,5 mld. Kč, za první dva měsíce letošního roku bylo sotva procento této sumy. Nebylo to, pane ministře, chybou, že jste zrušil finanční policii, jak vám vytýkaly v týdnu Hospodářské noviny?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Já jsem přesvědčen, že nikoliv a argumenty a analýzy pro sloučení finanční policie s ostatními útvary vznikly ještě za mého předchůdce, pana ministra Bublana v té době. Já jsem se s nimi ztotožňoval, to je první poznámka. Druhá poznámka - je potřeba si říci k tomu a také to b), kolik z těch zabavených peněz bylo následně vráceno těm lidem, protože to bylo příliš ukvapené a nebylo to podpořeno dostatečným množstvím důkazů. Za třetí - je potřeba si uvědomit, že zabavení těch finanční prostředků je stejný zásah do vašich práv jako vazba, odposlechy. Já musím s potěšením kvitovat, že státní zastupitelství v této oblasti výrazným způsobem zpřísnilo tu metodiku a ten dohled, takže pojďme účtovat až po konci roku, ale když budeme účtovat, účtujme stejná čísla.

 

Moderátor

Vy připouštíte, že jste svým způsobem spoluodpovědný za zrušení finanční policie, že ty analýzy byly už za vás, pane předsedo?

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Spoluodpovědný určitě ne.

 

Moderátor

Protože už se to připravovalo.

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Moje příprava byla trošku jiná. Já jsem uvažoval o Národním kriminálním úřadu, uvažoval jsem o tom, že by tyto složky byly soustředěny do jednoho většího útvaru a měly k sobě blíže. Jestli by byla zrušena nebo by byla trošku omezena ze své působnosti finanční policie, to bylo věcí diskuse a dalších analýz.

 

Moderátor

Ale považujete za chybu, že se to stalo od začátku ledna?

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Zrušení finanční policie skutečně považuji za velkou chybu a odešlo nám, pane ministře, spousta lidí, já některé znám, kteří už se nikdy nevrátí, už do té policie nepřijdou.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Musíte být konkrétní. Když řeknete spousta lidí, já ta čísla měl k dispozici a nedomnívám se v žádném případě, že šlo o spoustu lidí. Druhá věc je, vy jste přesvědčen, že měla být finanční policie, protidrogovka, organizovaný zločin, korupční, ještě jste chtěl zřídit dálniční polici a já jsem přesvědčený o tom, že to není třeba, že je potřeba pracovat v týmu a v okamžiku, kdy se odhaluje trestná činnost, souběžně s tím bychom měli také pátrat, kde ty peníze z trestné činnosti jsou a ne, aby dva lidé vlastně dělali na jedné věci a ani o tom nevěděli.

 

Moderátor

František Bublan mluvil o zřízení Národního kriminálního úřadu, o kterém uvažoval. Vy v této koncepci budete pokračovat a chcete Národní kriminální úřad jako jednotnou instituci, je už to jistá věc?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

To je součást reformy policie a tady se zase sluší poděkovat panu předsedovi a výboru pro bezpečnost, že jsme opravdu velmi detailně reformu a její strukturu projednávali, protože to není reforma pro reformu a měla by cítit širší podporu. Součástí toho je úvaha Národní kriminální úřad, který v tuto chvíli to vypadá tak, že by se zachovala samostatnost těch jednotlivých služeb a zastřešilo by se to jednotným velením, jednotnou metodikou práce a jednotnou analytikou.

 

Moderátor

Bude tedy jednotný Národní kriminální úřad a pod něj budou spadat ony úřady jako Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, Národní protidrogová centrála. Je to vaše představa jako ministra vnitra?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Ano, to je představa, to je jedna z variant, o které jsem diskutovali.

 

Moderátor

Je to nejpravděpodobnější varianta?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Přiklonili jsme spíše k této variantě, než k tomu násilnému nebo organizačnímu sloučení úplně. Takže jednotky zůstanou zachovány, nicméně, musí se zlepšit jejich spolupráce, musí se zlepšit jejich komunikace, musí se zlepšit analytika a metodika té práce a musí se také vyčistit ty jednotlivé kompetence, co by měla ta jednotlivá složka dělat tak, aby se nepřekrývaly.

 

Moderátor

Bude tento návrh mít vaši podporu v Poslanecké sněmovně jako opozice, pane předsedo?

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Za dvou podmínek. Ta jedna podmínka je ta, že ty útvary ponechají určitou specializaci.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Určitě ano, splněno.

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Já nechci, aby to byl jeden beztvarý moloch.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Hlásím splněno.

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Druhá podmínka spočívá v tom, že tyto útvary musí mít společné informace, společnou databázi, protože to vedení toho útvaru potom těžko bude moci vytvářit společné týmy nebo koordinovat tu činnost a to vedení musí jasně vidět, co ty jednotlivé útvary dělají, kde se jim osoby prolínají, kde se jim prolíná i trošku jejich působnost, protože dneska ten organizovaný zločin je od praní špinavých peněz až po zbraně...

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Krádeže aut, obchod s lidmi, terorismus.

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Potom to bude funkční, jinak by to samozřejmě byla jenom taková formalita a nemělo by to žádný výsledek.

 

Moderátor

S tím problémy nemáte?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Obecně nikoliv. Tady je potřeba zase, znáte to sám ze své praxe zpravodajského důstojníka, že když se někde koncentruje velký objem informací, tím se i zvyšuje riziko možného úniku nebo zneužití. Tady musíme balancovat velmi pečlivě. V každém případě ta struktura musí dávat jasné velení a jasnou komunikaci a vědomí těm ředitelům, že nejsou policie v policii, že jsou jednou specializovanou složkou, ale jedné policie.

 

Moderátor

Teď vás poprosím opravdu o stručnou odpověď, jak je možné, aby se téměř pofackovali šéfové těch útvarů na poradě vedení a přijde vám dostatečná jenom výtka policejního prezidenta těmto mužům a neukazuje to právě rozklad policie hádka Kubice - Komorous, pane ministře?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Pro mě je to nepřijatelné a neakceptovatelné jednání. Jsem rád, že ho policejní prezident řešil. Říkám, že toto se nesmí opakovat, protože jak můžeme chtít, aby každý ten jeden řadový policista na ulici...

 

Moderátor

Výtka vám přijde jako dostatečná?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Já jsem u toho nebyl a toto je věc odpovědnosti policejního prezidenta. V tuhle chvíli to považuji za vyřešené, včetně toho, že jasně řekl, toto se nebude opakovat a jakmile se to bude opakovat, lidově řečeno, máte padáka.

 

Moderátor

Padáka má kdo? Oldřich Martinů v případě, že by dostal on padáka, pokud by se to ještě jednou opakovalo, že by policejní prezident, pokud by se mu tam znovu téměř pofackovali?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Ne, vždycky jsem říkal, ještě když ten gard byl opačný, když tady seděl ministr a já byl opoziční poslanec, že selhání podřízeného se může objevit, ale neřešené selhání podřízeného je už selháním toho nadřízeného.

 

Moderátor

Pane předsedo?

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Kdyby se pohádali o nějakou věc, tak mě by to tak nevadilo, ať se pohádají, ale tam to bylo v osobní rovině. Já jsem si všiml jedné věci, také jsem to sledoval z těch veřejných prostředků, že vlastně policejní náměstek vytkl panu Kubicemu, že trošku škodí té policii, že vytváří špatný obraz, že i ta jeho zpráva uškodila policii dlouhodobě a z toho to všechno vzniklo, takže toto bych, toto už dostává trošku jinou rovinu. Kdyby se dohadovali ohledně provozování vozidel nebo něčeho podobného...

 

Moderátor

Vy byste to řešil jak, jako ministr vnitra?

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Já bych do toho vstoupil, protože toto už má trošku politickou rovinu.

 

Moderátor

Jak byste do toho vstoupil?

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Že bych všechny ty aktéry zavolal a nějak bych to s nimi řešil, ale to není možné, protože to tam zůstalo. Oni sice byli potrestáni, ale to nepřátelství tam zůstává a nějaké řešení to vyžaduje.

 

Moderátor

Jednou větou?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

K řešení je způsobilý a za řešení je odpovědný policejní prezident. V okamžiku, kdy to nezvládne, potom budu řešit já policejního prezidenta.

 

Moderátor

Za necelé čtyři měsíce zmizí z tuzemských hranic pasové kontroly. Česká republika má totiž vstoupit do Schengenského prostoru. Oč jde? Vstupem do Schengenu se zruší kontroly na vnitřních hranicích mezi starými a novými členskými státy Evropské unie a mezi novými členy navzájem. To by se mělo stát na pozemních hranicích letos 31. prosince a nejpozději do konce března příštího roku na mezinárodních letištích.

 

Autor

Od Silvestra budou takové obrázky zřejmě minulostí. Z českých hranic zmizí zábory, fronty i pohraničníci.

 

Mirek Topolánek, /ODS/, premiér a předseda strany, 17.7.2007:

Symbolický význam tohoto krokuje srovnatelný se střiháním drátu po roce 1989.

 

Autor

V Schengenském prostoru je teď 15 zemí. Od začátku příštího roku se má rozšířit o dalších 9 států. Pro jejich obyvatele, včetně Čechů, to bude znamenat hlavně definitivní konec pasových kontrol na hranicích, kde nebudou nově zapotřebí ani občanky. Konečné rozhodnutí o přijetí do Schengenského prostoru padne v listopadu.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, 17.7.2007:

Předběžné rozhodnutí a potvrzení udělá rada ministrů. Nicméně, nakonec je to na evropské radě.

 

Autor

Soudě z výzkumů veřejného mínění lidé od vstupu do Schengenu očekávají snazší cestování a konec front na hranicích. Bojí se naopak růstu kriminality a nelegálních přistěhovalců. Ministr vnitra Ivan Langer proto plánuje tvrdší azylové podmínky pro některé země. Vstup České republiky do Schengenského prostoru se dotkne také policie. Více než 2000 celníků a příslušníků cizinecké policie budou bez práce a policie jim chce nabídnout nové uplatnění, například na silnicích.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, 17.7.2007:

Zhruba 2300 policistů přejde jinak, nicméně zůstane sloužit v těch regionech tak, aby se nezhoršila bezpečnostní situace.

 

Autor

Hladký vstup do Schengenu označuje ministr vnitra Ivan Langer dál za prioritu svého úřadu, stejně jako přípravu nového azylového zákona.

 

Moderátor

Topolánkova vláda dá do konce roku na informační kampaň v souvislosti se vstupem Česka do Schengenu 25 mil. Kč. Konečné slovo k rozšíření Schengenu má mít v říjnu komise odborníků, která určí, jestli všechny země splnily všechna kritéria vstupu. Pane ministře, jak velké podle vás riziko, že nakonec ta komise odborníků může říci, počkejte se vstupem nových zemí do Schengenu?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Nic není definitivní, protože ta podmínka vstupu do Schengenského prostoru je jasně dána souhlasem každé jedné členské země. Naším úkolem je...

 

Moderátor

Je to vážné riziko?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Může nastat. Vezměte si, že v průběhu implementace tohoto informačního systému se ukázalo, že některé staré členské země jsou ve zpoždění. Některé ty prvotní testy pro ně nedopadly dobře, takže pro mě teď je prioritní, aby Česká republika byla absolutně připravená. A tady říkám, že připravení jsme. Druhá věc je pomáhat si navzájem mezi těmi novými členskými zeměmi. My jsme velmi intenzivně komunikovali například se Slovenskem, které udělalo obrovský kus práce a tím pádem je také připraveno a současně je to vysoká míra diplomacie říkat, jsme připraveni, nikoho to neohrozí, budeme garantovat stejný stupeň bezpečnosti, tvrdá práce.

 

Moderátor

Přísnější azylový zákon, to je jedna z věcí, kterou je zapotřebí v souvislosti se vstupem Česka do Schengenu, dát veřejnosti i v rámci koordinace evropské azylové politiku. Jste ochotni, pane předsedo Bublane, jako ČSSD, jako nejsilnější opoziční strana v zemi, podpořit zpřísnění azylového zákona a spolupracovat s vládou na azylovém zákoně?

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Já bych neřekl, že to bude přísnější azylový zákon. My pouze implementujeme evropské normy, aby byly všude stejně, není možné, abychom my to měli přísnější a Poláci to měli volnější, to je nemyslitelné, takže jde o to sjednotit tyto normy u všech členských zemí nebo u všech zemích, které chtějí být v Schengenu, ale u této otázky musíme zdůraznit jednu věc, tím základem toho vstupu do Schengenu není to, že se otevřou hranice, ale tím základem je tzv. Schengenský informační systém, to je to nejdůležitější, protože tam vlastně všechny ty země sdílejí tento systém, ten má dneska nějakých 800_000 záznamů, ať už k osobám, k vozidlům, ke kradeným dokladům a podobně pohřešovaným osobám, pokud nebudeme schopni využít a dobře zavést tento informační systém a z té členské země, pokud se na to nenapojí ve všech těch důsledcích, tak to nemá cenu.

 

Moderátor

Vy to vidíte jako reálné riziko, že by se mohlo stát, že ona komise odborníků řekne, počkejte?

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Já jsem to zažil ještě jako ministr, protože jsem jezdil na rady ministrů a viděl jsem, že některé staré členské země možná měly menší ochotu tak nějak se překlopit do toho nového systému.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Oni na tom tolik nezískávají, jako můžeme získat my.

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Přesně tak, takže ono to trošku záleží na nich, ale zase ty nové členské země byly ochotny pro to udělat všechno a my jsme pro to také všechno udělali.

 

Moderátor

Je to riziko velké z vašeho pohledu?

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Já myslím, že teď už snad ne.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Já řeknu konkrétní termín. 1.9. jsme spustili testování SISU, tam jsou informace o kradených autech, pátrání po konkrétních osobách, kradených věcech. V tuto chvíli to běží. 21. září bude vyhodnocení, jak je na tom Česká republika. Druhá poznámka k tomu azylu. My potřebujeme ty věci a podmínky upravit. My máme za poslední dobu indikované desítky podezřelých fiktivních sňatků, fiktivních adopcí za účelem získání povolení k trvalému pobytu a následně také občanství, a to si dost dobře dovolit nemůžeme, chceme-li být seriózní vůči naším partnerům v zahraničí.

 

Moderátor

A na tom opozice s vámi asi chce spolupracovat, jak deklaroval...

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Moc ne, protože ten zákon teď půjde do druhého čtení a budeme ho projednávat. Já zase spíše se přikláním k tomu, abychom tím, že něco zpřísníme, tak abychom těm ostatním cizincům a těch je asi většina, alespoň doufám, tak abychom jim zase neznemožnili pobyt u nás, protože my je potřebujeme. Ten náš průmysl bez těch cizinců by mohl kleknout.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

To s vámi souhlasím, ale jen částečně. My máme primární odpovědnost za bezpečnost našich občanů a my musíme být schopni je chránit.

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Ale je otázka, jestli zpřísníme zákon a tím znemožníme těm ostatním, aby u nás pobývali...

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Tam je dostatek zelených karet, který se chystá, který na to navazuje.

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Nebo necháme tak, jak to je a budeme se snažit více odhalovat nelegální, tedy fiktivní sňatky a fiktivní adopce.

 

Moderátor

Můžete, pane ministře, ještě velmi stručně odpovědět na závěrečnou otázku, kterých zemí se budou týkat tvrdší vízové podmínky v souvislosti se vstupem České republiky do Schengenu?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

To teď nemohu odpovědět, protože to není otázka jen na ministra vnitra, to je otázka pro celou vládu a musí to vzejít právě ze spolupráce různých resortů.

 

Moderátor

Ale můžete naznačit, které země by měly mít tvrdší vízové podmínky?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Slovy klasiky - my nemůžeme ani naznačovat.

 

Moderátor

Kdy bude jasné, kterým zemím se zpřísní víza.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Do konce roku.

 

Moderátor

Do konce roku? Já myslel, že to bude dřív, aby se země na to mohly připravit a vy my tady takhle kličkujete?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Jsou věci, které vám mohu říci, jsou věci, které vám mohu říci a řeknu vám je rád a jsou věci, které vám nemohu říci a říkám vám je nerad.

 

Moderátor

Ale to bych byl rád, kdybyste mi k tomu příště vydal nějakou brožuru, tomu, kterým zemím budou zpřístupněná víza.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

A proč ne?

 

Moderátor

Dáte mi to písemně?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Bude-li to profesionálně zpracováno, velmi rád.

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Za menší peníze.

 

Moderátor

Ivan Langer, ministra vnitra a stínový ministr vnitra z ČSSD František Bublan, pánové, děkuji vám oběma za návštěvu ve studiu, někdy příště na shledanou.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra:

Já také děkuji.

 

František Bublan /ČSSD/, stínový ministr vnitra:

Na shledanou.

Česká televize, pořad Otázky Václava Moravce, 9. září 2007