Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Články / blog.aktualne.cz: Ivan Langer: V Schengenu už od 1. září

[31.08.2007]

Evroská unie

blog.aktualne.cz: Ivan Langer: V Schengenu už od 1. září

Vstup ČR do schengenského prostoru

Začátek září je důležitým milníkem. Pro vás, pro ministerstvo vnitra i pro mne. Udělali jsme velký krok do schengenského prostoru. 28. srpna jsme úspěšně zakončili poslední ze série testů Schengenského informačního systému a od 1. září bude systém fungovat naplno v ostrém testovacím provozu.

O co jde? Schengenský informační systém je klíč do schengenského prostoru. Je to klíč, který definitivně otevře poslední dveře, které pro nás jako členy Evropské unie byly zavřené. SIS je jednotná databáze, ve které členské státy sdílejí například údaje o hledaných osobách, odcizených vozidlech nebo o cizincích přihlášených k trvalému a dlouhodobému pobytu. Její fungování je základní podmínkou pro náš vstup do prostoru, kde hranice jsou jen čáry na mapě a cedule u cest. Díky němu bude zajištěna bezpečnost a budeme moci lépe bojovat s kriminalitou.

Do Schengenu de facto vstupujeme už nyní. Můj dík patří Portugalsku, které svou iniciativou umožnilo, abychom tento veledůležitý krok do Evropy učinili už teď, a především všem lidem, kteří na přípravě našeho vstupu ve velkém časovém presu odvedli obrovský kus práce. Jsem přesvědčen, že zvládneme-li tuto zkoušku, nestojí nám už nic v cestě a budeme už za čtyři měsíce cestovat Evropou volnou cestou.

blog.aktualne.cz, 31. srpna 2007