Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Lidové noviny: Inspekci již nebude řídit vnitro

[31.08.2007]

Policie

Lidové noviny: Inspekci již nebude řídit vnitro

Vyšetřování trestné činnosti policistů

Dosavadní inspekce ministra pravděpodobně přejde přímo pod vládu, nebo z ní vznikne samostatný nezávislý úřad.

Už za několik let by mohli policisty přestat vyšetřovat policisté. Právě tak lze zjednodušeně označit současný stav, kdy bezúhonnost policistů hlídá Inspekce ministra vnitra. Policie i inspekce totiž spadá pod ministerstvo vnitra. Lidé z obou institucí se často velmi dobře znají a inspektorům mohou osobní vazby svazovat ruce.

Ministr vnitra Ivan Langer uvažuje o dvou variantách, jak nezávislost inspekce posílit. Oba návrhy počítají s tím, že by se inspektoři vymanili z pravomoci ministerstva vnitra. Podle prvního by inspekce měla spadat přímo pod vládu, podle druhého by měl vzniknout zcela nezávislý úřad. Nesl by zřejmě jméno Generální inspekce a neřešil by jen prohřešky policistů, ale i celníků a lidí z vězeňské služby.
„Mírně preferuji variantu zrušit personální pravomoc ministra vnitra vůči řediteli inspekce. Ten by byl jmenován vládou na dobu určitou - pět let,“ řekl LN Langer.

Inspekce by podle Langra měla být zároveň podřízena parlamentní kontrole.
Kdy, v jaké podobě a zda vůbec reforma přijde, není zatím jasné. „Je to stále předmětem jednání, které vedeme na půdě poslanecké sněmovny a bude to také předmětem jednání na vládě. Varianty jsou stále otevřené.“

ČSSD se vyjmutí inspekce z pod křídel ministerstva vnitra nebrání. Bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc ovšem na rozdíl od Langra preferuje zřízení Generální inspekce. „Jednoznačně podporuji úplnou nezávislost. Bojím se, že pokud by inspekce spadala pod vládu, policisté by třeba nemuseli šetřit některé skutky, které by šetřit měli. Myslím tím například případy lidí, kteří jsou nějakým způsobem napojeni na politiky,“ říká Tejc.

Generální inspekce by podle Tejcova názoru měla mít působnost ještě rozsáhlejší, než zamýšlí Langer. „Lze uvažovat i o tom, jestli by neměla kontrolovat i práci státních zástupců,“ dodává politik.

Kritika kvůli přehnané loajálnosti vůči policistům se snesla na hlavu inspekce již mnohokrát. Naposledy zřejmě v souvislosti s vyšetřováním brutálního policejního zákroku proti tanečníkům předloňského CzechTeku. Za bití tanečníků nešel nikdo z policistů před soud. Bez trestu skončila dokonce i čtveřice policistů, kterou videozáznam ukazuje, jak obuškem mlátí na zemi ležícího mladíka.

Lidové noviny, 31. srpna 2007