Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Lidové noviny: Policie půjde po policii

[31.08.2007]

Policie

Lidové noviny: Policie půjde po policii

Vyšetřování trestné činnosti policistů

Ministr vnitra chystá zákon, který umožní nasazovat agenty na zkorumpované policisty.

Detektiv z Inspekce ministra vnitra bez uniformy jede civilním autem. Před úsekem, který kontrolují dopravní policisté, schválně přidá, aby se dopustil přestupku. A pak už jen s nahrávacím zařízením v kapse sleduje, jak se budou „dopraváci“ chovat. Pokud si řeknou o úplatek, okamžitě vytáhne služební odznak a zatkne je.

Přesně tak si ministr vnitra Ivan Langer (ODS) představuje, že by se měla potírat korupce mezi policisty. Počítá s tím nový zákon o policii, který má být základem Langrovy slibované reformy. Zákon hodlá ministr vládě předložit už do konce tohoto roku. Pokud poté projde sněmovnou, měl by začít v praxi platit od 1. ledna roku 2009.
Ministr vnitra svou vizi sdělil LN den poté, kdy vláda schválila jiný zákon, který umožní nasazení policejních agentů při potírání korupce - například ve státní správě.

Pomohou i cizinci

Provokace policistů na policisty by se měly týkat i dalších složek. Například cizinecké policie. K prověřování, zda její příslušníci neberou úplatky třeba za poskytnutí povolení k trvalému pobytu, by si inspekce podle Langrových představ mohla dokonce najímat Ukrajince či Vietnamce. „Ano, i tak se to dá říct. Občan České republiky přece nebude žádat o povolení k pobytu.“

Langer ovšem i nadále odmítá, že by se jednalo o provokaci. „Nenazýval bych to provokací. Jde jen o vytvoření situace, ve které, když ten policista zareaguje standardně, tak se nic neděje. Záleží jen na policistovi či policejním zaměstnanci, zda učiní první krok k protiprávnímu jednaní,“ řekl Langer.

Inspektoři, kteří se například zaměří na pátrání po korupci v řadách dopravních policistů, budou podle ministra vnitra přísně omezeni, aby svého postavení nemohli zneužít. „Podmínkou je, že se celá akce dokumentuje obrazově nebo zvukově a musí se o ní sepsat protokol. A před ní musí inspektor sdělit nadřízenému, že jde dělat test spolehlivosti. Nemůže se tedy stávat, že by inspektor vyjel mimo službu, udělal přestupek a pak se to snažil krýt tím, že pracuje.“
Inspektoři, kteří při kontrole dopravních policistů poruší předpisy, také nepřijdou o body a vyhnou se i pokutě. I kdyby se „dopravák“ choval předpisově. „Bylo by absurdní, aby jednání v souvislosti s plněním služební povinnosti bylo sankcionováno,“ uvedl ministr.

V souvislosti s chystanými opatřeními chce také Langer po poradě s policejním prezidentem a šéfem inspekce řady inspektorů rozšířit.
„Bylo by vhodné posílit počty členů inspekce. A to převedením některých tabulkových míst, která jsou v policii a nejsou obsazená,“ popsal Langer výsledek společné porady. Navíc připustil, že ve hře je opět i možnost, že by byla inspekce vyčleněna z pravomoci ministra vnitra, a skončil by tak stav, kdy policisté vyšetřují policisty. Výsledky takového vyšetřování pak často bývají tvrdě kritizovány.
Ministr vnitra má velkou šanci svoje plány uvést do praxe.

Se zavedením chystaných zvýšených kontrol policistů by totiž zřejmě nemuseli mít problém ani sociální demokraté. Jejich bezpečnostní expert Jeroným Tejc ovšem tvrdí, že by byli ještě tvrdší. „Já bych určitě nebyl proti a možná bych byl i ochoten zajít dál. Například u té dopravní policie bych se korupci snažil řešit nejen cílenou provokací, ale i prevencí. Policisté by museli hlásit inspekci, kde zrovna provádějí tento a tento typ kontroly,“ konstatoval. „Pokud se totiž dvě třetiny kontrol provádí tak, že o nich nikdo neví, těžko by pomohlo některé z těchto opatření pana ministra,“ dodal Tejc.

Lidové noviny, 31. srpna 2007